Únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu
Európska únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu. V nadväznosti na záväzky týkajúce sa odlesňovania prijaté na nedávnej klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe navrhuje, aby spoločnosti v EÚ zabezpečili, že produkty predávané na trhu so 450 miliónmi obyvateľov nepoškodzujú lesy inde vo svete.
„Musíme prevziať zodpovednosť za konanie doma,“ povedal podpredseda Európskej komisie zodpovedný za opatrenia v oblasti klímy Frans Timmermans. V prípade schválenia členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom by návrh Európskej komisie prinútil spoločnosti a výrobcov poskytnúť záruky, že ich produkty nemajú spojitosť s odlesňovaním. EÚ dúfa, že vďaka tomuto systému môže ročne ušetriť približne 3,2 miliardy eur na emisiách uhlíka.
„Prvýkrát je tu záblesk nádeje, že EÚ, jeden z najväčších svetových trhov, by mohla obmedziť svoj deštruktívny vplyv na svetové lesy,“ povedala aktivistka Greenpeace Sini Eräjää.
Odlesňovanie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii je poháňané najmä poľnohospodárskou expanziou. Kľúčovými komoditami, na ktoré sa EÚ zameriava, sú sója, hovädzie mäso, palmový olej, drevo, kakao a káva.
Na konferencii COP26 viac ako stovka štátov, v ktorých sa nachádza približne 85 % svetových lesov, sľúbila ukončenie odlesňovania do roku 2030. Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy absorbujúce obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.
(SITA, hb;bn)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.