Únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu

Európska únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu. V nadväznosti na záväzky týkajúce sa odlesňovania prijaté na nedávnej klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe navrhuje, aby spoločnosti v EÚ zabezpečili, že produkty predávané na trhu so 450 miliónmi obyvateľov nepoškodzujú lesy inde vo svete.
„Musíme prevziať zodpovednosť za konanie doma,“ povedal podpredseda Európskej komisie zodpovedný za opatrenia v oblasti klímy Frans Timmermans. V prípade schválenia členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom by návrh Európskej komisie prinútil spoločnosti a výrobcov poskytnúť záruky, že ich produkty nemajú spojitosť s odlesňovaním. EÚ dúfa, že vďaka tomuto systému môže ročne ušetriť približne 3,2 miliardy eur na emisiách uhlíka.
„Prvýkrát je tu záblesk nádeje, že EÚ, jeden z najväčších svetových trhov, by mohla obmedziť svoj deštruktívny vplyv na svetové lesy,“ povedala aktivistka Greenpeace Sini Eräjää.
Odlesňovanie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii je poháňané najmä poľnohospodárskou expanziou. Kľúčovými komoditami, na ktoré sa EÚ zameriava, sú sója, hovädzie mäso, palmový olej, drevo, kakao a káva.
Na konferencii COP26 viac ako stovka štátov, v ktorých sa nachádza približne 85 % svetových lesov, sľúbila ukončenie odlesňovania do roku 2030. Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy absorbujúce obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.
(SITA, hb;bn)
Odporúčané články

„Veľmi by som chcel byť prítomný medzi vami, môcť s vami zdieľať tento moment viery a spoločenstva, ale som ešte stále v rekonvalescencii, a tak sa s vami spájam srdcom a modlitbou“. Týmito slovami sa pápež František prihovoril Slovákom v Ríme počas Národnej púte v rámci Jubilejného roka prostredníctvom posolstva, ktoré na začiatku dnešnej svätej omše v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne prečítal predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.

Od 1.4.2025 platí na Slovensku nová daň z finančných transakcií (DFT), ktorú schválila vláda ako súčasť konsolidačných opatrení štátneho rozpočtu. Ide o poplatok, ktorý sa účtuje z odchádzajúcich platieb podnikateľov a právnických osôb. Zavedenie dane prinieslo množstvo otázok, preto prinášame prehľad najdôležitejších informácií.

Po najúspešnejšom roku vo svojej histórii pokračuje Letisko Košice v prekonávaní rekordov aj v roku 2025.