Únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu
Európska únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu. V nadväznosti na záväzky týkajúce sa odlesňovania prijaté na nedávnej klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe navrhuje, aby spoločnosti v EÚ zabezpečili, že produkty predávané na trhu so 450 miliónmi obyvateľov nepoškodzujú lesy inde vo svete.
„Musíme prevziať zodpovednosť za konanie doma,“ povedal podpredseda Európskej komisie zodpovedný za opatrenia v oblasti klímy Frans Timmermans. V prípade schválenia členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom by návrh Európskej komisie prinútil spoločnosti a výrobcov poskytnúť záruky, že ich produkty nemajú spojitosť s odlesňovaním. EÚ dúfa, že vďaka tomuto systému môže ročne ušetriť približne 3,2 miliardy eur na emisiách uhlíka.
„Prvýkrát je tu záblesk nádeje, že EÚ, jeden z najväčších svetových trhov, by mohla obmedziť svoj deštruktívny vplyv na svetové lesy,“ povedala aktivistka Greenpeace Sini Eräjää.
Odlesňovanie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii je poháňané najmä poľnohospodárskou expanziou. Kľúčovými komoditami, na ktoré sa EÚ zameriava, sú sója, hovädzie mäso, palmový olej, drevo, kakao a káva.
Na konferencii COP26 viac ako stovka štátov, v ktorých sa nachádza približne 85 % svetových lesov, sľúbila ukončenie odlesňovania do roku 2030. Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy absorbujúce obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.
(SITA, hb;bn)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.