Únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu
Európska únia predstavila nový plán boja proti globálnemu odlesňovaniu. V nadväznosti na záväzky týkajúce sa odlesňovania prijaté na nedávnej klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe navrhuje, aby spoločnosti v EÚ zabezpečili, že produkty predávané na trhu so 450 miliónmi obyvateľov nepoškodzujú lesy inde vo svete.
„Musíme prevziať zodpovednosť za konanie doma,“ povedal podpredseda Európskej komisie zodpovedný za opatrenia v oblasti klímy Frans Timmermans. V prípade schválenia členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom by návrh Európskej komisie prinútil spoločnosti a výrobcov poskytnúť záruky, že ich produkty nemajú spojitosť s odlesňovaním. EÚ dúfa, že vďaka tomuto systému môže ročne ušetriť približne 3,2 miliardy eur na emisiách uhlíka.
„Prvýkrát je tu záblesk nádeje, že EÚ, jeden z najväčších svetových trhov, by mohla obmedziť svoj deštruktívny vplyv na svetové lesy,“ povedala aktivistka Greenpeace Sini Eräjää.
Odlesňovanie v Južnej Amerike, Afrike a Ázii je poháňané najmä poľnohospodárskou expanziou. Kľúčovými komoditami, na ktoré sa EÚ zameriava, sú sója, hovädzie mäso, palmový olej, drevo, kakao a káva.
Na konferencii COP26 viac ako stovka štátov, v ktorých sa nachádza približne 85 % svetových lesov, sľúbila ukončenie odlesňovania do roku 2030. Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy absorbujúce obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.
(SITA, hb;bn)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.