Uznesenie o finančnej pomoci Juhomoravskému kraju bolo nezákonné
Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka nepodpísal uznesenie krajského zastupiteľstva z 28. júna o poskytnutí 30.000 eur na pomoc Juhomoravskému kraju v Českej republike, ktoré postihli ničivé búrky a tornádo. Ako informoval Úrad KSK, uznesenie bolo v rozpore so zákonom.
„Uznesenie, ktoré bolo schválené krajským zastupiteľstvom, nie je v súlade so zákonom, pretože Košický samosprávny kraj nemôže priamo poskytnúť dotáciu obci alebo mestu mimo územia Slovenska. Košický samosprávny kraj však má záujem finančne pomôcť obyvateľom Juhomoravského kraja v Českej republike. Budeme preto hľadať iné možnosti, ako tieto finančné prostriedky poskytnúť s cieľom pomoci a prejavenia solidarity kraju, ktoré postihlo tornádo,“ uviedlo vo štvrtok pre TASR komunikačné oddelenie KSK.
Nenávratnú finančnú výpomoc Juhomoravskému kraju navrhol na začiatku zasadania krajského zastupiteľstva poslanec Emil Ďurovčík, pôvodne malo ísť o sumu 10.000 eur, poslanec Martin Smrčo to navrhol zvýšiť na 30.000 eur. Za takéto uznesenie hlasovalo 51 poslancov, nikto nehlasoval proti, jeden sa hlasovania zdržal. Nebolo pritom určené, z akej položky krajského rozpočtu má suma ísť.
Pri tornáde z 24. júna zahynulo v juhomoravských okresoch Hodonín a Břeclav šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších. Prírodná katastrofa spôsobila aj veľké materiálne škody.
Zdroj: (TASR, hol tur)
Odporúčané články
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.