V blízkej dobe sa zvýšenie radiácie nepredpokladá. Ľudí zaujímajú preventívne opatrenia
Jadrový útok je nepravdepodobný ale ľudia sa zaujímajú o to, ako sa pripraviť. Aj napriek tomu, že slovné spojenie nukleárny útok sa v posledných dňoch skloňuje vo viacerých článkoch, sú to iba nepotvrdené obavy. Regionálny úrad verejného zdravotníctva nehlási žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt gama žiarenia v našom regióne.
Čo radí úrad verejného zdravotníctva?
V súčasnosti úrad nezaznamenal žiadne zmeny v radiačnej situácii, a preto nie je potrebné vykonávať preventívne opatrenia. Ak by sa radiácia zvýšila, úrad bude o všetkom informovať. “Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky spolu s ďalšími zložkami radiačnej monitorovacej siete sústavne sleduje radiačnú situáciu na našom území a o zmenách a ďalšom postupe bude verejnosť bezodkladne informovať. Vydané budú pokyny a postupy pri riešení konkrétnej vzniknutej situácie,” upresnila doc. RNDr. Andrea Čipáková, PhD., vedúca odboru radiačnej ochrany.
Aké sú momentálne hodnoty radiácie? Zvýšila alebo znížila sa za posledné obdobie?
“Priemerná hodnota príkonu dávkového ekvivalentu gama žiarenia v našom regióne je dlhodobo na úrovni 0,12 μSv/h a neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt,” uviedol pre KOŠICE: DNES ONLINE Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Rovnako dodávajú, že radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná a nepredpokladajú zvýšenie hodnôt.
“A hoci sa počas mnohých rokov jadrové mocnosti viackrát ocitli vo veľmi silných konfrontáciách, okrem zvrhnutia bômb na Hirošimu a Nagasaki, ktoré definitívne ukončili druhú svetovú vojnu, sa ich vždy podarilo vyriešiť bez použitia jadrových zbraní,” upresňuje na svojom profile Jakub Filo.
Ako sa pripraviť ak by došlo k jadrovému útoku?
Vojdite dnu a zostaňte dnu
Jedno z dôležitých odporúčaní je nezostávať vonku. V prvom rade je potrebné skryť sa do akejkoľvek budovy z tehál alebo betónu a zbaviť sa kontaminovaného oblečenia. Neodporúča sa zostávať pri vonkajších stenách ani pod strechou a lepšie je skryť sa do suterénu alebo stredu budovy. Vnútri by ste mali zostať aspoň 24 hodín. Ak máte k dispozícii mobil, rádio alebo iné zariadenia a pripojenie na internet, sledujte odporúčania overených zdrojov a vlády.
“Nájdite najlepšie miesto úkrytu v blízkosti miesta, kde trávite veľa času, ako je domov, práca a škola. Najlepšie miesta sú pod zemou a uprostred väčších budov,” radí oficiálna webová stránka vlády Spojených štátov amerických.
(VT)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.