V bývalej rezidenčnej škole objavili masový hrob s pozostatkami stoviek detí
Kanadské rezidenčné školy boli povinnými internátnymi školami a za cieľ mali násilne asimilovať domorodú mládež.
V niekdajšej rezidenčnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľov v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia našli masový hrob s pozostatkami 215 detí. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Kanadské rezidenčné školy boli povinnými internátnymi školami riadenými vládou a náboženskými úradmi v priebehu 19. a 20. storočia s cieľom násilne asimilovať domorodú mládež. Škola v Kamloops bola najväčšia v rámci tohto systému.
Stovky študentov
Fungovala od roku 1890 a v 50. rokoch minulého storočia mala až 500 študentov. Ústredná vláda prevzala správu nad školou v roku 1969 a až do roku 1978, keď bola zatvorená, fungovala ako sídlo miestnych študentov.
Správcovia školy v Kamloops tieto úmrtia nikdy nezdokumentovali. Na pozostatky natrafili počas nedávno prieskumu rádiolokačnou technikou v priestoroch školy.
„Správy o pozostatkoch v bývalej rezidenčnej škole v Kamloops mi lámu srdce. Sú to bolestivé pripomienky temnej a hanebnej kapitoly histórie našej krajiny. Myslím na všetkých, ktorých sa táto znepokojujúca správa týka,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter kanadský premiér Justin Trudeau.
Kultúrna genocída
V období rokov 1863 – 1998 odobrali od rodín viac ako 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl. Veľké množstvo sa už nikdy nevrátilo do svojich domovských komunít. Deti často nesmeli rozprávať svojim jazykom alebo praktizovať svoju kultúru. Mnohé z nich v rezidenčných školách týrali.
V správe, ktorú Kanaďania zverejnili v roku 2015, to označili za „kultúrnu genocídu“. V roku 2008 sa kanadská vláda za tento systém oficiálne ospravedlnila. Dosiaľ identifikovali viac ako 4100 detí, ktoré zomreli počas pobytu v takýchto rezidenčných školách.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.