V kauze bývalého šéfa kontrarozviedky SIS získal súd nové dôkazy
V kauze údajnej korupcie bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra G. a bývalého policajta Ladislava V. mal dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku vyniesť rozsudok. Samosudkyňa Ružena Sabová však rozhodla o doplnení dokazovania, keďže dostala prípis z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Ten obsahuje znalecký posudok týkajúci sa mobilného telefónu Petra P. prezývaného Tiger a tiež zvukový záznam.
Peter P. v tejto kauze vystupoval ako svedok. Podľa prípisu však jeho telefón obsahoval nahrávku z prvotného vyťaženia kľúčového svedka Dušana Bočkaya. Výpoveď Petra P. tak podľa predmetného prípisu mohla byť ovplyvnená danou nahrávkou.
Po prehratí nahrávky, v ktorej sa Bočkay vyjadroval ku skutku v súlade s obžalobou, sudkyňa dala opätovne pokyn na prednes záverečných rečí. Tie na súde odzneli už vo štvrtok 14. októbra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský povedal, že nahrávka nezmenila skutkové a právne závery obžaloby. Peter P., v ktorého telefóne sa nachádzala, je totiž podľa neho len „nepodstatný a dvojnásobne nepriamy” svedok, ktorého svedectvo je nízkej až zanedbateľnej hodnoty. V pôvodných záverečných rečiach pre oboch obžalovaných prokurátor navrhol zhodný trest 11 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Rovnaký návrh dnes zopakoval.
Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Obaja obžalovaní, ktorí sú väzobne stíhaní, vinu odmietajú.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.