V kauze bývalého šéfa kontrarozviedky SIS získal súd nové dôkazy
V kauze údajnej korupcie bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra G. a bývalého policajta Ladislava V. mal dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku vyniesť rozsudok. Samosudkyňa Ružena Sabová však rozhodla o doplnení dokazovania, keďže dostala prípis z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Ten obsahuje znalecký posudok týkajúci sa mobilného telefónu Petra P. prezývaného Tiger a tiež zvukový záznam.
Peter P. v tejto kauze vystupoval ako svedok. Podľa prípisu však jeho telefón obsahoval nahrávku z prvotného vyťaženia kľúčového svedka Dušana Bočkaya. Výpoveď Petra P. tak podľa predmetného prípisu mohla byť ovplyvnená danou nahrávkou.
Po prehratí nahrávky, v ktorej sa Bočkay vyjadroval ku skutku v súlade s obžalobou, sudkyňa dala opätovne pokyn na prednes záverečných rečí. Tie na súde odzneli už vo štvrtok 14. októbra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský povedal, že nahrávka nezmenila skutkové a právne závery obžaloby. Peter P., v ktorého telefóne sa nachádzala, je totiž podľa neho len „nepodstatný a dvojnásobne nepriamy” svedok, ktorého svedectvo je nízkej až zanedbateľnej hodnoty. V pôvodných záverečných rečiach pre oboch obžalovaných prokurátor navrhol zhodný trest 11 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Rovnaký návrh dnes zopakoval.
Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Obaja obžalovaní, ktorí sú väzobne stíhaní, vinu odmietajú.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.