V Košiciach a okolí vyčíňa žltačka
Žltačka je vírusové infekčné ochorenie, ktoré ma väčšinou jasné príznaky, no nie je vždy tomu tak, a v niektorých prípadoch, najmä u detí, je bezpríznaková.

Túto chorobu si môžete na samom začiatku zameniť s chrípkou, črevnými problémami, nevoľnosťou či zvýšenou teplotou. V nasledujúcich dňoch sa však zjaví žltačka, tmavý moč alebo svetlá stolica. U detí sa však príznaky nemusia dostaviť vôbec.
V súčasnosti eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZKE) nové ohnisko žltačky, v jednej z košických mestských častí, na Luníku IX. Aktuálny počet nakazených k dnešnému dňu (1. 3.) predstavuje 153 osôb.
,,Protiepidemické opatrenia v ohniskách nákazy sú zabezpečované v súlade s platnou legislatívou. Osobám, ktoré sa s chorými kontaktovali, bol nariadený lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a podania očkovacej látky proti vírusovej hepatitíde typu A. V predškolských a školských zariadeniach, ktoré navštevovali choré deti bol rozhodnutiami regionálneho hygienika určený rozsah a spôsob vykonávania dezinfekcie,“ pre redakciu KOŠICE: DNES sa vyjadrila MUDr. Veronika Tarkovská, vedúca odboru epidemiológie RÚVZKE.
Žltačka sa tam neobjavila prvýkrát
Podľa informácií z RÚVZKE sa na spomínanom sídlisku žltačka neobjavila prvýkrát. Posledná epidémia s vyšším počtom prípadov bola evidovaná ešte v roku 2010, kedy bolo potvrdených cez 60 prípadov ochorenia.
Toto ochorenie nesie znaky cyklickosti, a preto sa objavuje hlavne v jesenných a zimných mesiacoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zistite, či má vaše dieťa nárok na jednorazový príspevok na kúpu notebooku či tabletu
V súčasnosti eviduje RÚVZKE aj ďalšie nové ohnisko nákazy u marginalizovanej skupiny obyvateľstva v meste Moldava nad Bodvou, kde je k dnešnému dňu (1. 3.) nakazených 13 osôb.
Ako sa chrániť proti žltačke nájdete na druhej strane.
Odporúčané články

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie kvôli medveďom po predávkovanie detí paracetamolom. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.