V Košiciach „úradovali“ hackeri
Spoločnosť T-Systems Slovakia minulý víkend už po tretí raz organizovala podujatie s názvom T-Systems Hackathon. Úlohou súťažiacich bolo vytvorenie inovatívneho IT riešenia na tému „Hack your life” (Zlepši svoj život). Vytvorená aplikácia by mala pomôcť užívateľom riešiť ich každodenné problémy.
Košický Hackathon je jeden z najväčších svojho druhu v strednej Európe. Na podujatí sa stretlo 303 súťažiacich, z toho 239 programátorov, 14 analytikov, 17 dizajnérov a 32 „itéčkárov“ podporných funkcií. Tri tímy, ktorým sa podarilo prísť s najlepším riešením zadanej úlohy, si odniesli okrem perfektnej skúsenosti aj finančnú odmenu v celkovej výške 9 000 eur.
Nespali deň a noc
Súťažiaci mali počas dvadsiatich štyroch hodín vytvoriť funkčnú aplikáciu. Tá by mala pomôcť jej užívateľom riešiť všedné problémy.
Po prezentácii nápadov sa účastníci rozdelili do viacerých pracovných tímov. Od náročnej práce a sústredenia sa mohli odreagovať v hráčskej zóne. Počas prestávok ich čakalo aj cvičenie jogy či polnočná pizza. „V našom tíme pracujeme na aplikácii, ktorá robí rozhodnutia za užívateľa a dokáže odpovedať na akékoľvek otázky. Aj keď sme už veľmi vyčerpaní, keďže sme už viac ako tridsať hodín nespali, je super vyskúšať si pracovať v takýchto náročných podmienkach,” povedala počas súťaže Simona Čisárová, študentka informatiky v Košiciach.
So splnením úlohy pomáhalo súťažiacim 25 mentorov z oblasti informačných a komunikačných technológií či marketingu. Jedným z nich bol aj Pavol Gurbaľ, ktorý pracuje ako Consulting Expert. „Toto podujatie považujem za veľmi vydarené. Veľmi sa teším, keď vidím, ako sa na jednej akcii stretnú profesionáli so študentmi, ktorí si môžu vyskúšať pracovať na konkrétnom zadaní s deadlineom.”
Uľahčí život pacientom i lekárom
Hackeri v Košiciach vymysleli za 24 hodín 53 aplikácií. Podľa predsedu poroty a investičného manažéra Slavomíra Hrušku bol problém vybrať výhercu.
„Tento ročník bol na veľmi vysokej úrovni. Riešenie, ktoré vyhralo, spĺňalo všetky zadané kritériá. Bolo komplexné a študenti ho navrhli v reálnom čase. Aplikácia je použiteľná pre všetkých a je zaujímavo dizajnovo spracovaná,” dodal Hruška. Víťazná appka uľahčí život pacientom aj lekárom. „Cieľom našej aplikácie je pomôcť pacientom s rezerváciou voľného termínu u lekára a zároveň uľahčiť prácu personálu, ktorý nie je vyrušovaný počas práce v ordinácii,” vysvetlil člen víťazného tímu Vincent Horváth.
Všetky miesta na tohtoročný Hackathon boli obsadené už v priebehu niekoľkých dní od spustenia registrácie. Ten budúci sa odohrá v novembri 2018 a všetky informácie budú vopred zverejnené na FB stránke spoločnosti T-Systems Slovakia a na webovej stránke podujatia www.hackathon.myt-systems.sk.
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.