V Košiciach vzniká Centrum výskumu vodíkových technológií
Košice by sa mohli v dohľadnom čase stať slovenským pilierom v oblasti ekologického spôsobu využitia energie, ktorého nositeľom je vodík.
V meste totiž vzniká spoluprácou dvoch tunajších univerzít a Slovenskej akadémie vied Centrum výskumu vodíkových technológií. Tento úmysel v piatok v priestoroch univerzitného vedeckého parku TECHNICOM potvrdia podpisom Memoranda o spolupráci rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Stanislav Kmeť, predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) Pavol Sovák.
Význam tejto udalosti podčiarkuje aj avizovaná účasť podpredsedu vlády Richarda Sulíka, podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a štátneho tajomníka ministerstva školstva Ľudovíta Paulisa.
[ad][/ad]Centrum sa podľa slov koordinátora Národnej vodíkovej stratégie Juraja Sinaya bude zaoberať najmä aplikáciou teoretických poznatkov pri navrhovaní a konštruovaní funkčných prototypov technológii a zariadení bez takzvanej uhlíkovej stopy. Využitie potom môžu nájsť napríklad v oblasti ekologického vodíkového pohonu autobusov, vlakov či lodí, ale aj v energetike, chemickom, hutníckom, či strojárenskom priemysle.
Pri príprave sa už podarilo načrtnúť prvé kroky využitia potenciálu univerzít a SAV v spolupráci s inovatívnymi slovenskými firmami. „Práve takéto spojenia môžu vytvoriť riešenia s reálnym praktickým využitím a aj exportnými možnosťami Slovenska,“ hovorí R. Sulík.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.