V Maďarsku potvrdili prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Aké je riziko infekcie?

Ako sa pre TASR vyjadrila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová, v Maďarsku sa objavil prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Nakazenou obeťou má byť údajne 38-ročný muž.
Len nedávno sa šírila svetom informácia o novom type vírusu, takzvaných opičích kiahňach. Tento vírus je zriedkavou vírusovou infekciou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (24. 5.) oznámila, že doposiaľ eviduje 131 potvrdených nakazených opičími kiahňami a 106 podozrení v 19 krajinách, kde sa zvyčajne toto ochorenie nevyskytuje. Toto číslo však naďalej rastie. K 26. máju bolo WHO hlásených celkovo 257 laboratórne potvrdených prípadov a približne 120 podozrivých prípadov. Neboli hlásené žiadne úmrtia.
Prvé prípady u zahraničných susedov
Ako sme vás minulý pondelok (23. 5.) informovali, výskyt opičích kiahní sa upriamil aj na Rakúsko, deň po tom (24. 5.) tento vírus potvrdilo aj Česko. Aj keď počet nakazených rastie, na Slovensku sa zatiaľ žiadne prípady nákazy k dnešnému dňu (31. 5.) nepotvrdili.
Ako informuje WHO, opičie kiahne sa vyskytli aj v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Slovinsku, Španielsku a ďalších krajinách Európskej únie či v Austrálii, Ázii a Severnej Amerike.
Aká je prevencia?
V prvom rade je dobré chrániť seba a svojich blízkych tým, že sa budete vyhýbať úzkemu kontaktu s osobami, u ktorých sa prejavil tento vírus, alebo máte minimálne podozrenie, že by ho tieto osoby mohli mať.
Hlavný hygienik odporúča osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s potvrdeným alebo podozrivým prípadom opičích kiahní, denne si merať telesnú teplotu a sledovať príznaky ochorenia počas 21 dní od posledného kontaktu. Úzkymi kontaktmi sú najmä sexuálni partneri, osoby zo spoločnej domácnosti a pracoviska alebo ktokoľvek, kto prišiel do kontaktu s bielizňou chorých a podľa posúdenia konkrétneho prípadu aj spolucestujúci pri dlhších letoch, jazdách vlakom alebo autobusom.
Pokračovanie nájdete na druhej strane.
Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na oprave mosta pred sídliskom Ťahanovce v Košiciach, kde diaľničiari od 30. júna menili zábradlie mosta a sanovali rímsy. Po ukončení stavebnej akcie je úsek prejazdný bez obmedzení.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie FUNERAL po zavedenie revolučnej liečby na UNLP Košice. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.