V meste pribudne 400 stojanov na bicykle
Mesto Košice podpísalo začiatkom decembra zmluvu o dielo s bratislavskou spoločnosťou Ecoprogress. Tá má v priebehu piatich mesiacov nainštalovať v meste 400 stojanov na bicykle.
Firma dodá stojany mestu, posúdi zhruba sto vytypovaných miest a následne ich namontuje vrátane zabezpečenia GPS súradníc ich umiestnenia.
[ad][/ad]Takmer 80-tisíc
Dohodnutá cena diela aj s DPH je skoro 78-tisíc eur. Obsahuje všetky náklady spojené so zhotovením vrátane materiálu a likvidácie odpadu. V cene sú zahrnuté aj všetky personálne náklady zhotoviteľa. Po odovzdaní diela stojany budú patriť do majetku mesta.
„V súčasnosti máme v meste rozmiestnených približne 130 cyklistických stojanov s možnosťou parkovania cca 520 – 550 bicyklov,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Veronika Urbanovičová, projektová manažérka a cyklokoordinátorka mesta Košice.

Najviac v MČ Západ
Nové stojany na parkovanie bicyklov budú typu obráteného „U“. Zariadenie bude umožňovať uzamknutie rámu a kolies bez rizika poškodenia častí a laku bicyklov. Až 293 stojanov bude umiestnených na nedostatočne spevnených plochách. V zeleni bude umiestnených 68 a na dostatočne spevnených plochách 39 stojanov.
„Umiestňované budú vo všetkých mestských častiach,“ konštatuje Urbanovičová. „Miesta sú vytypované a určené podľa požiadaviek mestských častí, organizácií, základných škôl a obyvateľov.“ Podľa jej informácií by ich najviac malo byť umiestnených v MČ Západ (13 kusov), v MČ Dargovských hrdinov (na 10 miestach), v MČ KVP (11 kusov), v MČ Nad jazerom a Južné mesto (na 9 miestach), v MČ Sever a Sídlisko Ťahanovce (na 7 miestach).“
Stojany nie sú určené pre parkovanie bikesharingových bicyklov ANTIK-u, ale pre širokú cyklistickú verejnosť.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V Košiciach došlo k personálnym zmenám vo vedení významných kultúrnych inštitúcií. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová v utorok rozhodla o odvolaní generálnej riaditeľky Slovenského technického múzea Zuzany Šullovej aj riaditeľky Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach Dariny Kožuchovej.
Na Slovensku evidujú nové prípady ochorenia mpox, známeho ako opičie kiahne. Univerzitná nemocnica Bratislava potvrdila celkovo päť infikovaných pacientov, pričom tri prípady sú podľa hygienikov epidemiologicky prepojené.
Policajti odhalili prípad podvodu, pri ktorom manželský pár neoprávnene získal humanitárne dávky pre občanov Ukrajiny za viac ako 300 000 českých korún, teda v prepočte približne 12 300 eur. Peniaze mali poberať napriek tomu, že na nich nemali nárok.