V porovnaní s druhou vlnou je tempo nárastu hospitalizovaných pacientov omnoho vyššie
V porovnaní so septembrom minulého roka je tempo nárastu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 omnoho vyššie. Informoval o tom na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Celkovo už muselo byť hospitalizovaných 55-tisíc pacientov, z toho 5,5-tisíc muselo byť pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Viac ako 20 percent z hospitalizovaných predstavujú úmrtia.
Mišík tiež zhrnul, že v priemere laboratóriá odhalia 6-tisíc nových prípadov denne, čo predstavuje vysokú pozitivitu testov. Zaznamenali tiež o 45 % hospitalizácii viac oproti minulému týždňu, čo dokazuje aj počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby k pacientom s podozrením na COVID-19. Tie sa zdvojnásobujú, pričom najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, kde sú aj najvyťaženejšie nemocnice.
Až osem z 10 príjmov do nemocníc tvoria nezaočkovaní ľudia, pričom zaočkovaní sú vo výrazne vyššom veku a majú často pridružené zdravotné komplikácie. „Napríklad v košickej nemocnici, zo 144 pacientov, ktorých mali hospitalizovaných v nedávnej dobe, bolo 109 nezaočkovaných a ich priemerný vek bol až o 13 rokov nižší ako u zaočkovaných hospitalizovaných osôb,” uviedol Mišík. Celkovo bolo za posledný mesiac do nemocníc prijatých 4 000 nezaočkovaných, zaočkovaných bolo iba tisíc.
O niečo pozitívnejšie Mišík hodnotí situáciu v rámci celkovej zaočkovanosti, nakoľko sa stabilizoval počet prvoočkovancov. Pribúda ich okolo 10-tisíc týždenne. Celkovo je zaočkovaných viac ako 54 % populácie nad 18 rokov. Avšak, v rizikovej vekovej skupine, v rámci ktorej si vyžaduje hospitalizáciu po pozitívnom teste každý piaty človek, nedostalo ešte ani prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 720-tisíc ľudí.
(SITA, it;pla)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.