V prípade guvernéra Petra K. by Čaputová zvažovala odstúpenie z funkcie
Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že v situácii guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. by zvažovala odstúpenie z funkcie pre ochranu inštitúcie, ktorú teraz zastupuje. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Vyšetrovanie trestných činov korupcie a zneužitia právomoci bývalých verejných činiteľov je veľmi dôležitá očista a nevyhnutný proces, ktorý musí pokračovať,“ uviedla Čaputová. Dodala, že rešpektuje aj prezumpciu neviny a tak ako v ostatných prípadoch, tak aj v prípade Petra K. musí rozhodnúť súd. Hlava štátu dodala, že odchod Petra K. z funkcie nemusí byť považovaný za priznanie viny, ale za ochranu dôveryhodnosti inštitúcie, ktorú vedie.
Guvernér NBS a exminister financií Peter K. čelí obvineniu z podplácania. Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka I. Informoval o tom portál aktuality.sk. Peter K. mal v korupčnom prípade podľa portálu zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi I. úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve spomínaný František I., ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.
Obvinený sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu. „Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ uviedol Peter K. pre agentúru SITA.
Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou SR. Peter K. sa ujal funkcie guvernéra v roku 2019.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.