V. Remišová trvá na postoji k Sputniku, P.Pellegrini vidí divadlo vlády
Štát je tu na to, aby zabezpečil, že vakcíny sú účinné a bezpečné, a na to existujú príslušné procesy. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to deklarovala podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície SR Veronika Remišová (Za ľudí) v súvislosti s vetovaním nákupu ruskej vakcíny Sputnik V.
[ad][/ad]“Ak existuje schválený postup, že účinnosť a bezpečnosť liekov a vakcín bude kontrolovať a certifikovať Európska agentúra pre lieky (EMA), nemôžeme to obchádzať len preto, že si niekto prečítal v časopise, že je to fajn vakcína,” vyhlásila. Dodala, že podmienka musí platiť pre akúkoľvek vakcínu z akejkoľvek krajiny pôvodu. V prípade, že by minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) využil svoju kompetenciu a podpísal by pre Sputnik výnimku, strana Za ľudí bude odporúčať, aby sa neočkovali neregistrovanou vakcínou.
Oponent v diskusii, predseda strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini, nerozumie Remišovej postupu. Upozorňuje na situáciu, v ktorej sa Slovensko v rámci pandémie nachádza a najmä na svetové líderstvo v počte obetí. “Máme robiť všetko preto, aby sme ľudí zachraňovali,” upozornil poukazujúc na to, že Sputnik používajú v tridsiatke krajín po celom svete. V prípade deklarovanej snahy o akvizíciu ruskej vakcíny má však Pellegrini podozrenie, že ide len o divadlo vlády. “Pán premiér si uvedomil, že časť verejnosti by sa nechala Sputnikom očkovať, preto začal podporovať jej nákup, a potom si našiel vinníka, že tak nemôže urobiť,” naznačil.
Expremiér spochybňuje výroky o predrokovaných dodávkach ruskej vakcíny. “Máme informácie, že ruský výrobca nemá možnosť dodať dva milióny vakcín pre slovenský trh. Ak, tak by to mohlo byť možno na úrovni niekoľko desiatok tisíc dávok, ako v Maďarsku či Srbsku,” dodal.
[ad2][/ad2]Ak sa P. Pellegrini rozhodne pre vakcínu, dá sa očkovať aj Sputnikom
Ak by prijal rozhodnutie, že sa dá vakcinovať, expremiér Peter Pellegrini by sa dal zaočkovať aj ruským Sputnikom V. Povedal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
V rámci odpovedí áno-nie líder strany Hlas-SD neodpovedal jednoznačne, že by v rámci budúcej koalície uprednostnil spojenie Hlasu so SaS a Sme Rodina pred Smerom-SD. “Určite by som preferoval koalíciu, ktorá upokojí situáciu v spoločnosti. Nebudem ale teraz rozdávať karty, na to nemám oprávnenie,” zdôraznil. Pellegrini skritizoval novelizovanú vyhlášku ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, ktorá spoplatňuje interrupcie pre ženy vo veku nad 40 rokov. “Bolo to zlé rozhodnutie,” zdôraznil.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na rovnakú otázku odpovedala tým, že ide o kompetenciu ministra zdravotníctva. Priznáva, že o tom mohla byť diskusia, jednoznačný postoj ku kroku Krajčího neuviedla, pripomenula len, že je za ochranu života.
Nesúhlasí zároveň so snahou odvolávať predsedníčku Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Janu Bittó Cigánikovú, ktorá ministra za vyhlášku kritizovala.
Remišová takisto deklarovala, že po rozhodnutí člena predsedníctva strany Za ľudí Miroslava Kollára odísť z koalície “sa už žiadne odchody zo strany neplánujú”.
Obaja hostia diskusnej relácie si v programe uctili pamiatku novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri príležitosti tretieho výročia ich vraždy.
(TASR)
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Kolektívne vyjednávanie v U. S. Steel Košice vo štvrtok ukončili vzájomnými podpismi sociálnych partnerov. Súčasťou kolektívnej zmluvy (KZ) pre roky 2026 až 2030 je okrem iného aj zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy v priemere o 80 eur.
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.