V Tatrách osadili systém na preventívny odstrel lavín
Záchranári Horskej záchrannej služby už v spolupráci s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách a v Spálenom žľabe v Západných Tatrách osadili stacionárny systém na preventívny odstrel lavín.
Tie vykonáva horská služba na miestach, kde je zvýšený pohyb ľudí. Účelom je zvýšiť bezpečnosť a predísť ohrozeniu zdravia, životov, či materiálnym škodám lavínami. Donedávna Horská záchranná služba vykonávala odstrely výhradne pomocou trhaviny. Tú najprv museli bezpečne transportovať na lavínový svah vyškolení pracovníci HZS s odbornou spôsobilosťou Pyrotechnik záchranár. „Prístup na dané lokality je mimoriadne obtiažny, náročný a v neposlednom rade aj nebezpečný,“ zhodnotili horskí záchranári.
V súčasnosti na odstrel využívajú systém, ktorý funguje na princípe fyzikálneho výbuchu. „Detonácia je zabezpečená zmiešaním výbušnej zmesi plynov a ich zapálením. Je možné ju spustiť z bezpečnej vzdialenosti rádiovo a odpadá tak nutnosť transportovať trhavinu do miesta chceného uvoľnenia lavíny,“ opísala HZS. Systém len stačí pred sezónou transportovať do danej lokality, zostáva v pohotovosti počas celej zimnej sezóny. „Jeho efektivita tiež spočíva v tom, že je schopný vykonať až desiatky preventívnych odstrelov počas zimnej sezóny,“ dodali záchranári.
Projekt s názvom „Komplexný systém včasného varovania, pripravenosti a vydávania adresných a včasných výstrah pred rizikami v horskom prostredí“ bol financovaný formou nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Zdroj: SITA, kh, fa
Galéria
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.