V univerzitnej nemocnici vymenia vačšinu postelí
Ministerstvo zdravotníctva rozšíri centrálne obstarávanie o ďalšie komodity. Od dodávateľov a za podmienok, ktoré vysúťaží rezort, bude nemocničné lôžka a RTG techniku nakupovať aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura.
Podľa ministerstva centrálne obstarávanie zvýši efektivitu a transparentnosť pri nakladaní s prostriedkami verejného zdravotného poistenia a prinesie významné úspory. „Nemocnice si budú techniku a lôžka vyberať podľa svojich reálnych klinických potrieb a finančných možností. Týmito krokmi chceme zvýšiť dôveru v efektívne a fungujúce zdravotníctvo,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru). Podľa neho budú centrálne zakúpené nemocničné postele dodané zdravotníckym zariadeniam koncom mája alebo začiatkom júna.
Obstarávanie lacnejšie
V prvom štvrťroku plánuje ministerstvo odštartovať centrálne obstarávanie röntgenových prístrojov. Rezort doteraz eviduje záujem 18 nemocníc o 39 röntgenov, deviatich nemocníc o 12 magnetických rezonancií a troch nemocníc o deväť angiografov. Nových postelí a techniky sa dočkajú aj pacienti v Košiciach. „Plánujeme sa zúčastniť na všetkých centrálnych obstarávaniach, ktoré ministerstvo vyhlási,“ uviedla hovorkyňa univerzitnej nemocnice Ivana Stašková.
Lôžka aj pre JIS
Dodala, že ešte koncom minulého roka sme prejavili záujem o nákup vyše 800 postelí rôznych druhov – štandardných lôžok i postelí na oddelenie intenzívnej starostlivosti. Za nové potrebujú vymeniť aj operačné stoly. Nemocnica tiež chce prejsť na digitalizáciu röntgenovej techniky z dôvodu nižších nákladov, ako aj menšej radiačnej záťaže pacientov.
Univerzitná nemocnica žiada napríklad aj o novú magnetickú rezonanciu do nemocnice na Rastislavovej ulici, ktorou chce nahradiť starú trinásťročnú. To isté platí aj o novom angiografickom prístroji.
—
Nemocničné lôžka majú aj desaťročia
Košická univerzitná nemocnica neposkytla informáciu o priemernom veku svojich postelí s tým, že takéto údaje neeviduje.
Ako dlho môžu byť nemocničné lôžka v prevádzke, nestanovuje žiaden právny predpis ani iná norma. Stav postelí je pritom podstatný pre komfort pacienta aj pre to, ako vníma úroveň zdravotníctva.

V roku 2015 Tomáš Szalay z Health Police Institute odhadoval, že niektoré lôžka v slovenských nemocniciach majú aj dve až tri desiatky rokov. Podľa neho je toto vybavenie na konci v hierarchii investícií.
„V Severnej Amerike je štandardom, že sa nemocničné postele vymieňajú po 12, prípadne 15 rokoch, samotné matrace raz za päť rokov,“ povedal v diskusii Rádia Regina. Ceny základných mechanických postelí sa pohybujú na úrovni asi tisíc eur. Najdrahšie, s integrovaným matracom pre oddelenia intenzívnej medicíny, stoja až desaťtisíc.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Štvrtkové rokovanie Národnej rady (NR) SR ukončili poslanci debatou k novele zákona o meste Košice, ktorá predpokladá zníženie počtu košických mestských častí (MČ). V rozprave vystupovali najmä opoziční poslanci. Kritizovali, že do návrhu prišli v druhom čítaní výrazné zmeny.
Rada partnerstva Košického kraja v piatok schválila ďalší balík investícií z európskych zdrojov v aktuálnom programovom období 2021 – 2027. Ráta s podporou 5,3 milióna eur pre 15 projektov, ktoré prinesú modernejšie školy, bezpečnejšie cesty aj zelenšie obce. Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK).
Vedec Doc. RNDr. Michal Goga, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa vrátil z výskumnej expedície v Antarktíde, odkiaľ priniesol takmer 400 unikátnych vzoriek machov a lišajníkov. Následný laboratórny výskum prineseného biologického materiálu má pomôcť pri identifikácii látok využiteľných v medicíne, poľnohospodárstve či biotechnológiách.