V zahraničí to ide, na Slovensku nie…
Súťaž o svoj dom, ktorú vyhlásil Martin Krajňák z Nižnej Myšle, sa nepáči úradníkom z finančnej správy. Nevie pochopiť, že to, čo v zahraničí funguje, na Slovensku prekáža.
Nového majiteľa chce v decembri vyžrebovať zo záujemcov, ktorí si kúpili 20-eurový žrebovací lístok na internete. Jeho nápad začali okamžite skúmať odborníci z finančnej správy. „Vzhľadom na preukázané zistenia orgán dozoru konštatuje, že dozorovaný subjekt svojím konaním prevádzkuje hazardnú hru. Tú je možné prevádzkovať len na základe licencie udelenej alebo vydanej podľa zákona a za podmienok ním ustanovených,“ konštatuje sa vo vyjadrení finančnej správy.
Riadi sa Občianskym zákonníkom
Vyhlasovateľ súťaže však tvrdí, že koná na základe verejného prísľubu ako súkromná osoba. „Riadim sa Občianskym zákonníkom a ten nijako nevymedzuje, čo má byť obsahom podmienok verejného prísľubu. Môže sa týkať akéhokoľvek konania vedúceho k určitému výsledku,“ hovorí M. Krajňák.
Vo svojom vyjadrení poukazuje na to, že v prípade neúspechu sa zaväzuje vrátiť všetkým zúčastneným celý vklad, čo pri hazardných hrách neprichádza do úvahy. Pri nich je vopred určená herná istina, teda súčet vkladov. „Ja mám vo verejnom prísľube určenú minimálnu sumu, to je podstatný rozdiel. A dôležité je aj to, že ako súkromná osoba by som podľa zákona licenciu od finačnej správy aj tak nemohol dostať. Z môjho pohľadu som zákon o hazardných hrách neporušil, ako to v správe uvádza daňový úrad. Verejný prísľub, jeho obsah a podmienky boli spracované v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka,“ konštatuje Martin Krajňák.
Byty, domy, ostrov…
Podobné súťaže nie sú vo svete ničím novým. Vo Veľkej Británii alebo v Austrálii, kde sú oveľa prísnejšie finančné zákony, sa takto súťaží o domy alebo byty bežne. Našli sme ich aj v Nemecku. V apríli tohto roku vyhral v podobnej súťaži šťastný výherca celý ostrov Kosrae v Mikronézii aj s dovolenkovým rezortom. Súťaž nazvali tombolou a jeden lístok do nej sa dal na internete kúpiť za asi 44 eur. Podľa finančných úradníkov to však u nás možné nie je.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.