Vakcíny sú účinné aj proti omikronu, tvrdí ŠÚKL
Aj napriek tomu, že sa nový variant omikron javí byť infekčnejší, ako boli doterajšie varianty vírusu SARS-CoV-2, štúdie z niektorých európskych krajín, Spojeného kráľovstva a z Juhoafrickej republiky, ukazujú nižšie riziko hospitalizácie. V porovnaní s variantom delta je riziko hospitalizácie v prípade omikronu tretinové až polovičné. Na svojej sociálnej sieti o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
“Výsledky najnovších publikovaných štúdií ukazujú, že účinnosť vakcín proti symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19 je pri variante omikron nižšia a časom klesá,” napísal Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojej sociálnej sieti. To je dôvod, prečo sa môžu vo väčšej miere nakaziť aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.
Aj napriek tomu sú vakcíny proti omikronu účinné. Podľa štúdií, v prípade omikronu poskytuje očkovanie vysoký stupeň ochrany pred závažným priebehom ochorenia Covid-19 či hospitalizáciou. Pred variantom omikron poskytuje lepšiu ochranu práve tretia posilňujúca (booster) dávka vakcíny.
Podľa dát z Juhoafrickej republiky má človek očkovaný dvoma dávkami približne 70% ochranu pred hospitalizáciou. Údaje zo Spojeného kráľovstvá poukazujú na klesajúcu ochranu pred ochorením Covid-19. Aj napriek tomu tieto údaje ukazujú, že ľudia, ktorí majú aj tretiu (booster) dávku, majú až 90% ochranu pred hospitalizáciou aj niekoľko mesiacov po jej absolvovaní.
Zdroj: (FB/Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ZL)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.