Včely z najvyššie položenej včelnice na Slovensku vylietavajú z úľov už štvrtú sezónu
Včely z najvyššie položenej včelnice na Slovensku, umiestnenej na streche jedného z hotelov na Štrbskom Plese, vylietavajú z úľov už štvrtú sezónu. Päť včelstiev má domov na streche v nadmorskej výške 1 346 metrov od júna 2018. Ich med využívajú tamojší hotelieri. Podľa riaditeľky hotela Eriky Fočárovej vlani vytočili 25 kilogramov medu, rok predtým 80. Počas tohto leta plánujú rozšíriť stavy včelstiev na šesť až sedem.
Farebné úle majú včely umiestnené na streche hotelového fitness tak, aby mohli vylietať priamo do lesa. Ide o projekt „Včely v horách“. V hoteli sa podľa jeho riaditeľky snažia o ekologický prístup. Nepoužívajú žiadne chemikálie, časť znášky nechávajú včelám na prikrmovanie a na zimu, neberú im ani peľ. V rámci prevádzky nastúpili aj na cestu vlastného kolobehu vosku. „Tým, že nablízku nie sú žiadne chémiou ošetrované polia, v hoteli nepoužívajú pri starostlivosti o zeleň žiadnu chémiu a aj pri liečení používame len organické kyseliny, ani vo vosku neostávajú žiadne rezíduá tvrdej chémie,“ vysvetlil včelár Vladimír Chovanec. Vždy po sezóne preto staré dielo včiel roztopia, vosk očistia, dezinfikujú a následne im opäť z toho istého vosku lisujú nové medzistienky, ktoré potom budú zasa plniť medom. Podľa včelára by mali včely pracovať až do augusta, keď sa končí znáška. „Vtedy budeme musieť opäť vytočiť med, zakŕmiť, preliečiť a pripraviť sa na zimu,“ doplnil Chovanec.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.