Veterinárske vzdelávanie v angličtine začalo v Košiciach pred 25. rokmi
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach pripravila na piatok 8. septembra prvé stretnutie absolventov študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku. Očakáva príchod vyše stovky svojich absolventov zo všetkých kútov sveta.
Škola si zároveň pripomenie 25 rokov výučby veterinárskeho vzdelávania v angličtine. Ako na jednej z prvých vysokých škôl na Slovensku tu začali s výučbou v anglickom jazyku v akademickom roku 1991/92. O vytvorenie študijného odboru, neskôr študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku sa zaslúžili predovšetkým vtedajší rektor Rudolf Cabadaj a prorektor Ivan Rosival.
„Prvými študentmi bola necelá dvadsiatka mladých Izraelčanov, z ktorých 11 začali v akademickom roku 1991/92 so šesťročným štúdiom a piati nastúpili na pobakalárske štúdium. Postupne sa zvyšoval počet študentov i krajín, z ktorých prichádzali do Košíc za veterinárskym vzdelaním. Na UVLF ho získali študenti z Kanady, USA, Anglicka, Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Nórska, Japonska, Grécka, Malty a Izraela. Doteraz štúdium všeobecného veterinárskeho lekárstva v anglickom jazyku úspešne ukončilo a bolo promovaných 585 absolventov,” uviedol prorektor UVLF pre zahraničné štúdium Martin Tomko.
V súčasnosti sa na UVLF v angličtine vyučujú dva študijné programy. K pôvodnému šesťročnému doktorskému študijnému programu všeobecné veterinárske lekárstvo pribudol v akademickom roku 2011/2012 spoločný trojročný študijný bakalársky program náuka o živočíchoch/Animal Sciences. Bol vypracovaný v spolupráci s nórskou NORD University v Bodo, pričom jeho absolventi získavajú spoločný diplom od oboch inštitúcií.
V aktuálnom akademickom roku sa bude na UVLF v anglickom jazyku v oboch programoch vzdelávať viac ako 300 študentov. „Začať krátko po Nežnej revolúcii so štúdiom v anglickom jazyku na vtedajšej univerzite bolo nielen reakciou na otváranie sa našej krajiny svetu, ale aj snahou o zvýšenie prestíže univerzity,” povedal Tomko, ktorý v tom období, ako mladý pedagóg po návrate z USA, patril medzi zakladajúcich členov anglickej verzie študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo. „Bola to však aj veľká výzva pre našich pedagógov. Nielenže sa museli zdokonaliť v angličtine, ale aj prispôsobiť vysokým nárokom zahraničných študentov. Výučbu viedli hlavne pedagógovia, ktorí pôsobili ako experti v zahraničí, a tí vytvorili jadro výučby v angličtine,” pripomenul.
UVLF pre svojich absolventov pripravila na piatok celodenný program. Okrem oficiálnych stretnutí s vedením univerzity zahŕňa aj stretnutia s pedagógmi, prehliadku nových univerzitných priestorov i individuálne návštevy pracovísk, na ktorých ako študenti pôsobili.
(TASR)
Odporúčané články
Detská historická železnica v Košiciach, obľúbená rekreačná atrakcia a kultúrny symbol mesta, bola oficiálne zaradená do zoznamu pamätihodností mesta Košice. Tento krok schválili poslanci mestského zastupiteľstva počas posledného zasadnutia. Rozhodnutie otvára nové možnosti financovania jej obnovy z grantov, dotačných programov a eurofondov.
V sobotu 14. decembra 2024 vypukol v obci Pavlovce nad Uhom požiar kotolne v jednej z bytoviek, ktorý spôsobil rozsiahle zadymenie celej budovy. Obyvatelia bytovky sa pre hustý a štipľavý dym nevedeli dostať von, pričom na poschodí zostali uväznení traja ľudia. Kritická situácia vystrašila 17-ročné dievča natoľko, že sa pokúsilo vyskočiť z okna.
Mesto Košice pokračuje v modernizácii dopravnej infraštruktúry, pričom sa zameralo na zvýšenie bezpečnosti na frekventovaných svetelne riadených priechodoch pre chodcov. Vďaka výmene zastaraných svetelných signalizačných zariadení za moderné LED technológie sa zlepšila viditeľnosť a spoľahlivosť signalizácie.