Vládne strany môžu byť spokojné, VŠETKY tri by sa dostali do parlamentu aj podľa najnovšieho prieskumu
Ak by sa parlamentné voľby konali v januári, zvíťazila by strana Smer-SD so ziskom 22,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako, ktorý zverejnila televízia Joj v relácii Na hrane.
HLAS SI DRŽÍ TRETIU PRIEČKU
Podľa prieskumu by sa do parlamentu dostalo celkom osem politických subjektov. Na druhom mieste by sa umiestnilo Progresívne Slovensko, ktoré by podporilo 19,9 percenta opýtaných a tretí by skončil Hlas-SD, ktorý by získal 14,3 percenta hlasov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Do boja o prezidentské kreslo sa púšťa Danko aj Kotleba
Na štvrtom mieste by skončilo KDH s podporou na úrovni 8,7 percenta respondentov. Do parlamentu by sa tesne prebojovala aj koalícia strán Slovensko-Kresťanská únia – Za ľudí, ktorý by získala rovných sedem percent hlasov. Presne toľko potrebujú koalície na účasť v zákonodarnom zbore. Do parlamentu by sa tiež dostali Sloboda a Solidarita (šesť percent), SNS (5,4 percenta) a aj v súčasnosti mimoparlamentná Republika (5,3 percenta). Naopak, pred bránami národnej rady by ostali Aliancia (4,3 percenta), Demokrati (3,2 percenta) a tiež Sme rodina (2,4 percenta). Iné strany by podľa prieskumu nezískali ani jedno percento hlasov.
VOLIŤ BY NEŠLO 11,3 PERCENTA OPÝTANÝCH
Na základe výsledkov volieb by Smer získal v parlamente 37 kresiel, PS 34, Hlas 24, KDH 15, koalícia hnutia Slovensko 12, SaS 10, SNS deväť, a Republika tiež deväť. Volieb by sa podľa prieskumu zúčastnilo 75,1 percenta respondentov, voliť by naopak nešlo 11,3 percenta opýtaných. Rozhodnutých ešte nebolo 10,7 percenta respondentov a na otázku odmietlo odpovedať 2,9 percenta opýtaných.
Agentúra prieskum robila v dňoch 11. až 16. januára na vzorke 1000 respondentov telefonickou formou.
(sita, sa)
Odporúčané články
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.