Vlani na Slovensku podstúpilo liečbu pre užívanie drog 3-tisíc osôb
Počet liečených užívateľov drog na Slovensku medziročne klesol. Liečili sa najmä zo závislosti na pervitíne, heroíne a marihuane. Viac ako tretina liečených pritom uviedla, že drogu užívali každý deň. Vlani na Slovensku podstúpilo liečbu pre užívanie drog takmer 3-tisíc osôb, muži tvorili až 81 % zo všetkých pacientov. Ukázala to najnovšia štatistika Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Počet liečených užívateľov drog v roku 2020 klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o viac ako 11 %. Tento medziročný pokles, ktorý narušil dlhodobý rastúci trend počtu liečených užívateľov drog, však môže byť ovplyvnený opatreniami v rámci poskytovania zdravotníckych služieb v súvislosti so šírením pandémie ochorenia COVID-19. Vplyv naň zároveň mohlo mať aj spresnenie štatistického zisťovania od roku 2020 aj o hlásenie prípadov, ktoré pokračujú v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku.
Až 43 % pacientov, teda takmer 1 300, bolo liečených pre užívanie stimulačných látok ako primárnej drogy, z nich bezmála 1 200 užívalo pervitín. Zo závislosti od opiátov sa liečila takmer štvrtina, teda 663 osôb, z nich 571 užívalo heroín. Užívatelia drog zo skupiny kanabis tvorili pätinu pacientov, prevažná väčšina z 580 pacientov užívala marihuanu.
Najviac liečených užívateľov drog v minulom roku bolo vo veku 30 až 39 rokov a 20 až 29 rokov. Najvyšší počet liečených pacientov pochádzal z Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja, najmenej ľudí sa liečilo v Prešovskom kraji. Vo všetkých krajoch sa liečili najmä užívatelia pervitínu ako primárnej drogy, s výnimkou Bratislavského kraja, kde bolo najviac pacientov liečených zo závislosti na heroíne.
Okrem primárnej drogy užívalo ešte aj sekundárnu drogu 1 802 pacientov. Z celkového počtu liečených drogovo závislých bolo takmer 43 % už v minulosti liečených, 38 % sa liečilo prvýkrát v živote a 17 % pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku. Viac ako tretina liečených uviedla, že drogu užívali denne. Užívanie 4 až 6 dní v týždni uviedlo 7 % liečených osôb, užívanie 2 až 3 dni v týždni pätina, raz týždenne alebo menej 17 % liečených osôb.
Zdroj: (SITA, be;mhu)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.