Vlani na Slovensku podstúpilo liečbu pre užívanie drog 3-tisíc osôb
Počet liečených užívateľov drog na Slovensku medziročne klesol. Liečili sa najmä zo závislosti na pervitíne, heroíne a marihuane. Viac ako tretina liečených pritom uviedla, že drogu užívali každý deň. Vlani na Slovensku podstúpilo liečbu pre užívanie drog takmer 3-tisíc osôb, muži tvorili až 81 % zo všetkých pacientov. Ukázala to najnovšia štatistika Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Počet liečených užívateľov drog v roku 2020 klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o viac ako 11 %. Tento medziročný pokles, ktorý narušil dlhodobý rastúci trend počtu liečených užívateľov drog, však môže byť ovplyvnený opatreniami v rámci poskytovania zdravotníckych služieb v súvislosti so šírením pandémie ochorenia COVID-19. Vplyv naň zároveň mohlo mať aj spresnenie štatistického zisťovania od roku 2020 aj o hlásenie prípadov, ktoré pokračujú v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku.
Až 43 % pacientov, teda takmer 1 300, bolo liečených pre užívanie stimulačných látok ako primárnej drogy, z nich bezmála 1 200 užívalo pervitín. Zo závislosti od opiátov sa liečila takmer štvrtina, teda 663 osôb, z nich 571 užívalo heroín. Užívatelia drog zo skupiny kanabis tvorili pätinu pacientov, prevažná väčšina z 580 pacientov užívala marihuanu.
Najviac liečených užívateľov drog v minulom roku bolo vo veku 30 až 39 rokov a 20 až 29 rokov. Najvyšší počet liečených pacientov pochádzal z Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja, najmenej ľudí sa liečilo v Prešovskom kraji. Vo všetkých krajoch sa liečili najmä užívatelia pervitínu ako primárnej drogy, s výnimkou Bratislavského kraja, kde bolo najviac pacientov liečených zo závislosti na heroíne.
Okrem primárnej drogy užívalo ešte aj sekundárnu drogu 1 802 pacientov. Z celkového počtu liečených drogovo závislých bolo takmer 43 % už v minulosti liečených, 38 % sa liečilo prvýkrát v živote a 17 % pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku. Viac ako tretina liečených uviedla, že drogu užívali denne. Užívanie 4 až 6 dní v týždni uviedlo 7 % liečených osôb, užívanie 2 až 3 dni v týždni pätina, raz týždenne alebo menej 17 % liečených osôb.
Zdroj: (SITA, be;mhu)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.