Vodiči ignorujú nevidiacich! Deň bielej palice priniesol nelichotivé výsledky
Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s políciou dopravno-preventívnu aktivitu Deň bielej palice na cestách. Jej cieľom bolo počas včerajšieho dňa preveriť, ako vodiči reagujú na signály s bielou palicou a poskytnúť osvetu o správnom správaní sa k zraniteľným účastníkom cestnej premávky.

„Celkovo sa nám podarilo odsledovať 6 060 vozidiel, z toho 1 205 vodičov na signál nevidiaceho, že chce prejsť cez cestu, nereagovalo. Najlepší výsledok dosiahol Trenčiansky kraj, v ktorom nezastavilo pred priechodom 11,2 % vodičov. Najhorším krajom sa tohto roku stal kraj Trnavský, kde až 26,3 % vodičov nezastavilo,“ povedala Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice na cestách.
Najlepšie výsledky zaznamenali na priechode na Štefánikovej ulici v Námestove, kde na signál s bielou palicou nezastavilo len 1,4 % vodičov, najhoršie výsledky boli zaznamenané na priechode na Ulici L. Svobodu v Poprade, kde správne nereagovalo až 55,7 % vodičov. Zástupcov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska prekvapila miera arogancie zo strany vodičov. Podľa Ivany Frčovej im veľa kolegov z jednotlivých krajov hlásilo, že sa stretli s množstvom necitlivo reagujúcich až arogantných vodičov.
„Deň bielej palice na cestách nám umožňuje preveriť, ako vodiči reagujú na nevidiacich chodcov a ich signály s bielou palicou. Našou prioritou je zvyšovanie povedomia o povinnostiach voči týmto zraniteľným účastníkom cestnej premávky. Dlhoročná spolupráca s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska je pre nás neoceniteľná, keďže vďaka týmto aktivitám dokážeme lepšie chrániť životy a zdravie všetkých účastníkov cestnej premávky,“ dodal Juraj Tlacháč, riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Zdroj: (SITA,mč)
Odporúčané články

Električková rýchlodráha do U. S. Steelu je po minulotýždňovej búrke stále mimo prevádzky, o ďalšom postupe rozhodne dnešná skúšobná jazda. Ide o úsek medzi kruhovým objadzom Moldavská a vstupným areálom U. S. Steelu, poškodené bolo trakčné vedenie.

Osemročný trest odňatia slobody pre košického policajta Mareka A., ktorý bol odsúdený za zabitie muža bez domova, nadobudol právoplatnosť. Odsúdený pôvodne podal proti verdiktu odvolanie, no to neskôr stiahol.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov. Zároveň zaviazalo primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) zriadiť pracovnú skupinu k problematike.