Vodiči ignorujú nevidiacich! Deň bielej palice priniesol nelichotivé výsledky
Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s políciou dopravno-preventívnu aktivitu Deň bielej palice na cestách. Jej cieľom bolo počas včerajšieho dňa preveriť, ako vodiči reagujú na signály s bielou palicou a poskytnúť osvetu o správnom správaní sa k zraniteľným účastníkom cestnej premávky.
„Celkovo sa nám podarilo odsledovať 6 060 vozidiel, z toho 1 205 vodičov na signál nevidiaceho, že chce prejsť cez cestu, nereagovalo. Najlepší výsledok dosiahol Trenčiansky kraj, v ktorom nezastavilo pred priechodom 11,2 % vodičov. Najhorším krajom sa tohto roku stal kraj Trnavský, kde až 26,3 % vodičov nezastavilo,“ povedala Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice na cestách.
Najlepšie výsledky zaznamenali na priechode na Štefánikovej ulici v Námestove, kde na signál s bielou palicou nezastavilo len 1,4 % vodičov, najhoršie výsledky boli zaznamenané na priechode na Ulici L. Svobodu v Poprade, kde správne nereagovalo až 55,7 % vodičov. Zástupcov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska prekvapila miera arogancie zo strany vodičov. Podľa Ivany Frčovej im veľa kolegov z jednotlivých krajov hlásilo, že sa stretli s množstvom necitlivo reagujúcich až arogantných vodičov.
„Deň bielej palice na cestách nám umožňuje preveriť, ako vodiči reagujú na nevidiacich chodcov a ich signály s bielou palicou. Našou prioritou je zvyšovanie povedomia o povinnostiach voči týmto zraniteľným účastníkom cestnej premávky. Dlhoročná spolupráca s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska je pre nás neoceniteľná, keďže vďaka týmto aktivitám dokážeme lepšie chrániť životy a zdravie všetkých účastníkov cestnej premávky,“ dodal Juraj Tlacháč, riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Zdroj: (SITA,mč)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
S príchodom chladných dní sa aj košické fontány začínajú pripravovať na zimný spánok. Symbolické vypnutie Spievajúcej fontány na Hlavnej ulici prebehlo v nedeľu 20. októbra.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.