VODIČOV ČAKAJÚ ZMENY! Čo sa v novele o cestnej premávke zmení?
Správne poplatky za tabuľky s evidenčným číslom vozidla a za zápis vozidla
“Novela reaguje aj na situáciu s dočasným nedostatkom niektorých druhov tabuliek s evidenčným číslom vozidla po výmene dodávateľa. Išlo o „zelené“ tabuľky za elektromobil či tabuľky s voliteľným číslom,” uvádza Ministerstvo vnútra SR na sociálnej sieti.
Zákon bude doplnený o zníženie správneho poplatku za vydanie novej tabuľky o už uhradenú sumu. Ak osobe nebolo možné vydať číslo či tabuľku podľa požiadaviek, bude môcť požiadať o nové evidenčné číslo. Správny poplatok, ktorý už bol uhradený, sa bude rátať do poplatku za vydanie novej tabuľky.
Za zápis do evidencie vozidiel budú mať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím polovičnú zľavu. Aj keď majú polovičnú zľavu už teraz, je ohraničená maximálnou výškou 100 eur.
Platnosť dokladov v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19
Novelou, ktorá bola schválená, sa ukončí predlžovanie platnosti niektorých dokladov, ktoré sú vydávané podľa zákona o cestnej premávke a zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Zároveň sa ukončí aj možnosť neplniť niektoré zákonné povinnosti.
To sa týka napríklad platnosti dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu. Tie doklady, ktoré boli alebo budú predĺžené do konca augusta tohto roka, budú platné do 30. júna 2023. Dňom 31. augusta 2022 sa ukončuje aj možnosť neabsolvovať lekársku prehliadku pri dovŕšení veku 65 rokov a zároveň neabsolvovať následne lekárske prehliadky každých 5 rokov. Tí, ktorí neabsolvovali tieto lekárske prehliadky, budú tak musieť urobiť do 30. júna 2023.
Ruší sa aj predlžovanie platnosti technickej a emisnej kontroly. Tým, ktorým platnosť uplynie do konca augusta tohto roka, budú mať ešte platnosť predĺženú o tri mesiace. Emisnú a technickú kontrolu na Slovensku budú môcť absolvovať aj vozidlá s ukrajinským evidenčným číslom.
Zdroj: (Ministerstvo vnútra SR, ZL)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.