Európski ministri vnútra schválili aktiváciu dočasnej ochrany utečencov z Ukrajiny
Ministri vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) schválili aktiváciu európskej smernice o dočasnej ochrane utečencov z Ukrajiny. Dočasné útočisko by mali utečenci z Ukrajiny získať v celej EÚ. Informovala o tom Gabriela Tuchyňová z Ministerstva vnútra SR. Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa vo štvrtok 3. marca zúčastnil na zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci, ktorej hlavnou témou bola reakcia EÚ na situáciu na Ukrajine. V prvej časti rokovania vo formácii Schengenskej rady, ktorá zasadala prvýkrát pod týmto názvom, komisia podporila plnohodnotné začlenenie Chorvátska, Bulharska a Rumunska do Schengenského priestoru.
Počas zasadnutia sa uskutočnil telemost s ukrajinským ministrom vnútra Denisom Monastirskym, ktorý informoval o aktuálnej situácii a požiadal EÚ o vytvorenie humanitárneho koridoru. Európski ministri sa stretli aj s ministrami bezpečnostných rezortov Latinskoamerického výboru pre vnútornú bezpečnosť (CLASI), ktorý združuje 12 juhoamerických štátov. Výsledkom bolo schválenie deklarácie ministrov EÚ a CLASI o posilnení politického dialógu a rozvoji regionálnej a medzinárodnej spolupráce pri presadzovaní práva, najmä v oblasti organizovanej drogovej kriminality, a obchodovania s ľuďmi.
Tuchyňová priblížila, že európska reakcia na situáciu na Ukrajine bola jednou z hlavných tém ďalších rokovaní. Poukázala na to, že Slovensko, ako krajina susediaca s Ukrajinou, pred niekoľkými dňami operatívne prijala legislatívne opatrenia na poskytovanie dočasného útočiska utečencom z Ukrajiny do konca roku 2022 a v praxi ho uplatňuje od 1. marca. „Na Slovensku k tomuto dňu prišlo viac ako 80-tisíc utečencov z Ukrajiny, no záujem o dočasné útočisko je zatiaľ nízky, keďže väčšina utekajúcich prichádza na Slovensko s biometrickými pasmi, na základe ktorého môžu u nás získať legálny pobyt, alebo cestovať do ďalších krajín Európy,“ vysvetlil Mikulec. Dohoda ministrov o spustení mechanizmu o dočasnej ochrane je však podľa neho signálom jednotného postupu členských štátov EÚ pri vyjadrení solidarity s Ukrajinou, podobne ako spoločný postup pri prijatí sankcií voči Rusku. Súčasťou dohody je aj poskytnutie solidarity voči krajinám na hranici s Ukrajinou, teda aj pre Slovensko. Mikulec dodal, že spustením mechanizmu dočasnej ochrany sa v žiadnom prípade nemení postoj Slovenska.
Naďalej platí, že občania tretích krajín, ktorí neužívajú status voľného pohybu, sa podrobia všetkým kontrolám vyplývajúcim zo Schengenského kódexu, vrátane preverení v príslušných databázach. Tuchyňová doplnila, že Mechanizmus dočasnej ochrany len urýchli proces pre presne definované skupiny osôb, ako sú občania Ukrajiny alebo osoby s už uznaným štatútom utečenca podľa Ženevskej konvencie, ktorú podpísala aj SR. Ostatní cudzinci sa budú posudzovať podľa národnej legislatívy, ako tomu bolo aj v situácii pred konfliktom.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Napriek pretrvávajúcemu konfliktu na Ukrajine, združenie FEMAN pokračuje v podpore slovensko-ukrajinskej spolupráce a pripravuje už desiaty ročník podujatia Dni Ukrajiny. Od 15. do 24. septembra 2024 sa Košice premenia na centrum kultúrnych, spoločenských a obchodných aktivít, ktoré majú za cieľ posilniť vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou.
Košičania každoročne spomínajú na tých, ktorí tragicky opustili tento svet. V nedeľu 8. septembra 2024, sa uskutoční už tradičné podujatie s názvom Košický deň kvetov. Táto pietna akcia je venovaná všetkým, ktorých osudy boli náhle prerušené nešťastnými udalosťami v našom meste a jeho okolí.
Tento víkend sa v areáli košického letiska uskutočnia Letecké dni Aeroklubu Košice. Jedným z partnerov tohto podujatia je aj Mesto Košice, ktorého primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal s predsedom občianskeho združenia Aeroklub Košice Jánom Magurom Memorandum o spolupráci.