Užívanie a zásobovanie sa jódovými tabletami ŠÚKL neodporúča. Pri dlhodobom užívaní hrozia TIETO zdravotné riziká
Po tom, čo Putin nariadil vojenskému veleniu uviesť jadrové sily do stavu špeciálnej pohotovosti, Slováci okamžite zareagovali a vykúpili tablety s jodidom draselným. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej sociálnej sieti neodporúča neuvážené užívanie, ale ani hromadné zásobovanie jódom.
“Vytváranie neuvážených zásob liekov v domácich lekárničkách môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu. Následkom takejto situácie budú mať pacienti, ktorí lieky naozaj potrebujú, znemožnený prístup k liečbe,” upozorňuje ŠÚKL na svojej sociálnej sieti.
Na Slovenskom trhu je registrovaných niekoľko liekov, ktoré jód obsahujú. Registrované sú lieky vo forme tabliet či roztokov. Tablety s obsahom jódu slúžia na prevenciu vstrebávania rádioaktívneho jódu v organizme.
Tablety by sa mali užívať iba v prípade radiačnej havárie alebo počas vyšetrenia v nukleárnej medicíne. Ako takéto lieky fungujú? V prípade, že dôjde k výbuch jadrovej bomby alebo jadrového reaktora, dôjde k uvoľneniu rádioaktívnych prvkov (medzi nimi cézium 137, stroncium 90 a jód 131) do ovzdušia.
Po zasiahnutí rádioaktívnych prvkov sa cézium a stroncium pohybujú v celom tele zasiahnutého človeka. Jód sa však sústreďuje hlavne v štítnej žľaze, kde dochádza k tvorbe hormónov a do tohto procesu sa zapája aj spomínaný jód. Po užití jodidu draselného sa v štítnej žľaze naviaže bezpečný (nerádioaktívny) jód a rádioaktívny jód, ktorý sa do ovzdušia uvoľní po jadrovom útoku alebo havárie, sa už naviazať na štítnu žľazu nedokáže. Z tela sa následne dostane von močom. V tomto prípade sú tablety s jodidom draselným prospešné a znižujú riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy.
Ak však bude jódové tablety človek užívať v iných prípadoch, ich užívanie pre neho nepredstavuje žiadne benefity, ale práve naopak. Dlhodobé užívanie môže viesť k depresiám, nervozite, impotencii a nespavosti.
Užívanie jódových tabliet môže viesť aj k ďalším zdravotným rizikám. Dlhodobé užívanie liekov s obsahom jódov môže viesť aj k vzniku ochorení štítnej žľazy alebo ochoreniam srdcovo-cievneho systému.
Zdroj: (IG/ocami_farmacie, FB/ Štátny ústav pre kontrolu liečiv)
(ZL)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.