Vplyvom teplôt sa začali vlniť koľajnice! Sú cestujúci v bezpečí?
Extrémne počasie, ktorému aktuálne čelí Európa aj Slovensko spôsobuje nemalé problémy. Okrem vyschnutých riek a požiarov lesov trpia vplyvom vysokých teplôt aj železnice. Vplyvom počasia je železničná infraštruktúra značne namáhaná, preto sme zisťovali, či sú cestujúci v bezpečí počas cestovania vlakom.
“Bezpečnosť našich cestujúcich je pre nás prvoradá a robíme všetko preto, aby cestovanie vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) bolo bezpečné a komfortné,” uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč pre redakciu KOŠICE: DNES a potvrdil, že extrémne zvýšené teploty sa prejavujú aj na koľajach. Vplyvom vysokých teplôt dochádza napríklad k vybočeniu či vykriveniu koľají. Tomáš Kováč ubezpečuje, že v takýchto prípadoch je na konkrétnych úsekoch znížená rýchlosť vlakov, a to najmä kvôli bezpečnosti.
Takzvané “vybočenia” zaznamenali aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Pre redakciu KOŠICE: DNES to potvrdila hovorkyňa ŽSR Barbora Šugárová. Vybočenie koľajníc znamená ich roztiahnutie a pnutie sa následne prejaví zvlnením koľajníc.
“Doterajšie mimoriadne teplotné podmienky doteraz nemali vplyv na prevádzkyschopnosť trolejového vedenia, ktorého stav je pravidelne monitorovaný. (Trolejové vedenie je projektované na prevádzku v teplotnom rozsahu -30°C až +80°C.),” uviedla Šugárová. Na miestach, kde je však situácia kritická, zavádzajú takzvané teplotné prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti. Okrem toho venujú zamestnanci železníc zvýšenú pozornosť všetkým okolnostiam, ktoré by akýmkoľvek spôsobom mohli viesť k vzniku nehôd.
(ZL)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.