Výbuch nad Košicami?
AKTUALIZOVANÉ
Nielen v Košiciach, ale aj v kraji sa ľudia v nedeľňajších neskorých hodinách vyľakali po dvoch ohlučujúcich ranách.
Ako uvádza na svojom Facebooku Polícia SR – Košický kraj, súvislosti s ranami zaznamenali viacero telefonátov, v ktorých sa ľudia informovali či nedošlo k výbuchu v Košickom kraji.
„K výbuchu nedošlo. Ide o aerodynamický tresk alebo sonický tresk, čo je akustický jav počuteľný na zemi pri prelete lietadla nadzvukovou rýchlosťou. Má charakter veľmi silného zvuku podobného výbuchu. Lietadlo pri lete nadzvukovou rýchlosťou vytvára dozadu sa rozširujúci kužeľ. Jeho povrch tvorí náhla zmena tlaku vzduchu, ktorá pri náraze na zem vytvára vyššie spomínaný akustický efekt,“ vysvetlila polícia.
[ad][/ad]Talianske lietadlo stratilo spojenie
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, talianske civilné lietadlo stratilo nad územím Slovenska spojenie, dve stíhacie lietadlá MiG-29 ho sprevádzali po ukrajinskú hranicu.
Stíhačky zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS v nedeľu večer vzlietli z Leteckej základne Sliač.
„Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky nemali nad naším územím spojenie s talianskym dopravným lietadlom Airbus 320, ktoré letelo na trase Miláno — Charkov,“ vysvetlila pre TASR Capáková.
Okolo Rožňavy a Košíc tak obyvatelia mohli okolo 21.30 hod. počuť rázovú vlnu — silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bol spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacích lietadiel.
„Za vzniknutú situáciu sa obyvateľom ospravedlňujeme, avšak tieto situácie súvisia so zabezpečením bezpečnosti všetkých občanov Slovenska, pretože Vzdušné sily Ozbrojených síl SR zodpovedajú za ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky 24 hodín denne, sedem dní v týždni a takéto vzlety sú toho súčasťou,“ doplnila Capáková.
Pripomenula, že stíhacie lietadlá zaradené v pohotovostnom systéme NATINAMDS zasahujú nielen proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ale aj ako pomoc lietadlám v núdzi, pri strate spojenia, či únose lietadla. „Práve strata spojenia je jednou z najčastejších príčin ostrých vzletov stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR,“ uzavrela Capáková.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.