Výstavbu nájomných bytov aj jej financovanie zabezpečí súkromný sektor

Partnermi štátu pri podpore výstavby nájomného bývania podľa podpredsedu vlády Štefana Holého (nom. Sme rodina) budú investori, nie developeri, stavebné spoločnosti či majitelia pozemkov. Tvrdí, že samotnú výstavbu nájomných bytov aj jej financovanie na základe zákona o štátnej podpore nájomného bývania bude zabezpečovať súkromný sektor.
Vicepremiér v súvislosti so spomínaným zákonom, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla, zdôraznil, že vo vzťahu so štátom bude výlučne investičný partner či investičná banka. „Investor sa následne rozhodne, s kým chce na projekte pracovať a komu dôveruje. Developer a ani nijaká stavebná spoločnosť nebudú poberať žiadne dotácie ani výhody. Benefity vychádzajúce zo zákona v podobe daňových výhod dostane jedine investor, pretože ten bude mať so štátom vzťah. Nikto iný,“ uviedol Holý.
Investori sú podľa podpredsedu vlády zahraniční inštitucionálni investori, kótovaní na burzách, ktorí majú bohaté skúsenosti s nájomným bývaním. „Je naivné myslieť si, že by riskovali obrovské reputačné a komerčné riziko, ak by porušovali vládou nastavený regulačný rámec,“ podotkol vicepremiér s tým, že sa často stretávajú s nepochopením základných pojmov a princípov celého systému.
Najčastejším nedorozumením či nesprávnym tvrdením býva podľa podpredsedu vlády odkazovanie na Register partnerov verejného sektora, tzv. protischránkový register. „Keďže pri nájomnom bývaní nejde o štátnu zákazku, je úplne bezpredmetné, či je alebo nie je niekto zapísaný v protischránkovom registri,“ upozornil Holý.
Štát podľa neho nemôže a nebude súkromným spoločnostiam podnikajúcim na neregulovanom trhu tlačiť, s kým a na ktorých projektoch majú spolupracovať. Investori si môžu slobodne vyberať a za svoje rozhodnutia majú zodpovednosť. „Práve trhový princíp je tým mechanizmom, ktorý bude generovať záujem – nepôjde v žiadnom prípade o rozhodnutie štátnych úradníkov,“ dodal vicepremiér.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články

Bez zásahu vlády pri cenách energií hrozí nedostatok chleba a pečiva, tvrdí Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Výšky faktúr, ktoré momentálne dostávajú malí a strední pekári, cukrári a cestovinári, sú štvor- až desaťkrát vyššie než minuloročné. Podľa predsedu predstavenstva zväzu Milana Lapšanského hrozí v dôsledku novoročného šokového nárastu cien elektrickej energie priam historická vlna zatvárania malých a stredných pekární.

Od januára 2023 platí novela zákona súvisiaca s neplnením si riadnej školskej dochádzky alebo iným ohrozovaním výchovy a vzdelávania, či zanedbávania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku zo strany zákonného zástupcu.

Vojenská polícia, ktorá sa aktívne podieľa na odhaľovaní environmentálnej kriminality vo vojenských lesoch a objektoch, získala prvýkrát na základe zmluvy o poskytnutí podpory z Environmentálneho fondu dotáciu vo výške 150-tisíc eur.