Vystrihovali ľudí z rozbitých áut na Hlavnej
Priamo pri súsoší Immaculata dnes hasiči ostošesť zachraňovali ľudí z havarovaných áut. Strihali pokrčené plechy, prekladali spadnuté stĺpy, ošetrovali zranených.
Našťastie išlo len o súťaž. V poradí už 10. ročník Majstrovstiev Slovenskej republiky vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel organizovali práve košickí hasiči.
„Súťaž sme poňali tak, aby splnila dva ciele. Prvým je preverenie hasičov, ako sú pripravení na ostré zásahy pri haváriách. Okrem toho však chceme priblížiť verejnosti, čo sa pri takom zásahu deje, aké prekážky musíme prekonať pri záchrane života a zdravia. Preto sme zvolili práve takúto formu,“ povedal nám okresný riaditeľ košických hasičov Tomáš Berzetei.
[ad][/ad]Modelové situácie
Stovky návštevníkov Hlavnej, ktorí sa pri súťažiacich pristavili, mohli na veľkoplošnej obrazovke sledovať každý detail práce členov jednotlivých družstiev. Do Košíc ich prišlo osem, teda po jednom z každého kraja. Každé družstvo tvorili štyria členovia – veliteľ zásahu, zdravotník a dvaja hasiči.

„Družstvá si vyžrebovali modelové situácie, ktoré museli zvládnuť, teda napríklad prípad, keď sa na auto zvalí stĺp elektrického vedenia alebo keď je z jednej či viacerých strán znemožnený prístup. Limit je 15 minút. Rozhodcovia hodnotia bodmi podľa presných pravidiel rýchlosť, taktiku zásahu a kvalitu poskytnutej zdravotnej pomoci,“ približuje priebeh súťaže T. Berzetei. V súťaži napokon Košičania skončili na štvrtom mieste. Majstrami sa stali tak ako vlani hasiči z Nitry.
Foto: Veronika Janušková [ad2][/ad2]Odporúčané články
Spoločnosť MH Teplárenský holding (MHTH) vyhlásila nové verejné obstarávanie na výstavbu 16-kilometrového teplovodu, ktorý prepojí geotermálne stredisko pri obci Ďurkov s košickou teplárňou. Predpokladaná hodnota zákazky je 67,7 milióna eur. Ide o súčasť projektu na vykurovanie Košíc geotermálnou energiou.
Súčasných 213 autobusov vo vozovom parku DPMK dostane ďalšie posily, ktoré prinesú cestujúcim v MHD výrazné zvýšenie komfortu, bezpečnosti a kvality cestovania. DPMK podpísal s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. dve čiastkové zmluvy na dodanie 30 nových nízkopodlažných autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) v celkovej hodnote takmer 13,8 milióna eur s DPH.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.