Vzácna borovica vyschla
Francúzsky park v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (UNLP) na Rastislavovej ulici je zvláštnosťou nemocnice od jej založenia v roku 1924.
Vo vyše 90-ročnom parku v súčasnosti rastie 1 600 stromov, kríkov a živých plotov na ploche takmer 16,5 ha. Medzi nimi bola ešte donedávna aj vzácna borovica himalájska, ktorá však vyschla.
Z tabuľky pri strome je zrejmé, že to bol najstarší strom v meste. Mladšia drevina toho istého druhu je ešte aj pred Východoslovenským onkologickým ústavom a tá tiež javí známky poškodenia.
Rýchly proces
„Samozrejme, zisťujeme príčiny procesu, ktorý sa udial veľmi rýchlo. Prvé príznaky sa objavili na jar tohto roku a v priebehu troch mesiacov, žiaľ, vyschla celá,“ konštatuje hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. Odborník – arborista z Prešova, ktorého si nemocnica objednala, zobral vzorky ihličia, lebo mal podozrenie na hubové ochorenie.
„Minulý týždeň nám potvrdil, že hubové ochorenie to nebolo a vylúčil aj cudzie zavinenie. Následne zobral vzorku konárov na chemický rozbor. Predpokladáme, že zhruba do 14 dní budeme mať oficiálne výsledky z rozborov a budeme vedieť príčinu vyhynutia stromu.“
Momentálne sú najpravdepodobnejšie dve možné príčiny. „Buď to bol škodca, alebo to majú na svedomí klimatické zmeny,“ uviedla hovorkyňa. Vyschnutú borovicu musia vyrúbať, na jej mieste však zasadia iný strom.
Klimatické zmeny
Na problém sme sa pýtali známeho košického botanika Roberta Gregoreka z košickej botanickej záhrady. Podľa neho v našom meste už uhynulo viacero týchto borovíc.
„Majú to na svedomí hlavne klimatické zmeny. Vonkajšie faktory sú jednoducho dané a pomohla by iba programová závlaha. Vlhkostný režim je nerovnomerný, na úporné suchá nemáme pripravené dostatočné riešenia. Prívalové zrážky sa striedajú s obrovským suchom, a preto stromy neprežijú,“ myslí si Gregorek.
O možnosti záchrany druhej borovice v parku hovorí, že o tom nemôže rozhodnúť človek jednorazovým opatrením. „Z dlhodobého hľadiska pomôže iba cielená závlaha. Intenzívna stavebná činnosť v meste situáciu len zhoršuje. Bežné závlahové systémy by mali byť základom, keďže iba voda dokáže zmierniť dôsledky klimatických zmien.“
Domovom borovice himalájskej je pohorie Hindukúš a Himaláje, kde bežne rastie v nadmorských výškach od 1 800 do 4 000 metrov nad morom.
Typickým znakom sú dlhé ovísavé ihlice dlhé 18 až 20 cm, modrastozelenej farby, ktoré vyrastajú v päťpočetných zväzkoch. Obdivuhodné sú aj živičnaté šišky, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 25 cm.
Odporúčané články
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.