Vzácne svedectvo z okupácie Košíc ležalo 50 rokov v šuflíku
Držali ich v šuflíku medzi hŕbou rodinných fotografií a albumov. Nikdy ich nikomu neukazovali. Až keď zachytil výzvu, aby sa ľudia pohrabali vo svojich rodinných archívoch a svedectvá o okupácii Československa poskytli médiám, našiel si na ne čas. Košičan Viliam Kárpáty (68 rokov) ponúkol redakcii denníka KOŠICE:DNES desiatky unikátnych fotografií z augusta 1968, ktoré nikdy nikde neboli uverejnené. Sú vzácnou výpoveďou o dráme, ktorá sa odohrávala v Košiciach po príchode „osloboditeľov“. „Neviem, kto je ich autorom. Mame ich priniesol nejaký jej známy asi týždeň po 21. auguste. Ležali dlhých päťdesiat rokov v šuflíku, len občas som si ich pozeral. Teraz som si ale povedal – je najvyšší čas, aby ich videli aj tí, ktorí okupáciu nezažili alebo si na ňu len matne spomínajú. Na tie príšerné dni nesmieme nikdy zabudnúť!“
[ad][/ad] [ad2][/ad2] [article slug=”august-1968-nemal-v-kosiciach-len-hrdinske-pribehy”][/article]Čítajte aj:
- Miško Hamrák zomrel, lebo bol dobre vychovaný
- Stretnutie Dubčeka s Brežnevom tajne natočil Laco Šidelský
- Historici našli neznáme obete okupácie. Sú medzi nimi aj Košičania
- Aj v Košiciach si pripomenieme okupáciu 1968
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.