WHO plánuje premenovať opičie kiahne pre obavy zo stigmatizácie
Svetová zdravotnícka organizácia organizuje otvorené fórum, ktorého cieľom bude premenovanie ochorenia opičích kiahní.
Učinila tak po tom, čo niektorí kritici vyjadrili obavy, že názov môže byť hanlivý alebo môže mať rasistické konotácie. WHO taktiež uviedla, že premenovala dva kmene vírusu, ktoré boli dosiaľ označované podľa oblastí v Afrike, kde sa vyskytovali. Po novom ich budú označovať pomocou rímskych číslic. WHO uviedla, že rozhodnutie bolo prijaté po tohtotýždňovom stretnutí vedcov a v súlade so súčasnými osvedčenými postupmi pri pomenovávaní chorôb, ktorých cieľom je „vyhnúť sa urážaniu akýchkoľvek kultúrnych, sociálnych, národných, regionálnych, profesionálnych alebo etnických skupín a minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv na obchod, cestovanie, cestovný ruch alebo dobré životné podmienky zvierat“.
Mnohé choroby vrátane japonskej encefalitídy, vírusu Marburg, španielskej chrípky a blízkovýchodného respiračného syndrómu boli pomenované podľa geografických oblastí, kde sa prvýkrát objavili alebo boli identifikované. WHO však v ich prípade verejne nenavrhla zmenu názvu.
Opičie kiahne dostali pomenovanie v roku 1958, keď bolo u výskumných opíc v Dánsku spozorované ochorenie podobné kiahňam. WHO uviedla, že otvára cestu pre verejnosť, aby navrhovala nové pomenovania pre opičie kiahne. Neuviedla však, kedy oznámi nový názov.
Zdroj: SITA, hb
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.