WHO plánuje premenovať opičie kiahne pre obavy zo stigmatizácie
Svetová zdravotnícka organizácia organizuje otvorené fórum, ktorého cieľom bude premenovanie ochorenia opičích kiahní.
Učinila tak po tom, čo niektorí kritici vyjadrili obavy, že názov môže byť hanlivý alebo môže mať rasistické konotácie. WHO taktiež uviedla, že premenovala dva kmene vírusu, ktoré boli dosiaľ označované podľa oblastí v Afrike, kde sa vyskytovali. Po novom ich budú označovať pomocou rímskych číslic. WHO uviedla, že rozhodnutie bolo prijaté po tohtotýždňovom stretnutí vedcov a v súlade so súčasnými osvedčenými postupmi pri pomenovávaní chorôb, ktorých cieľom je „vyhnúť sa urážaniu akýchkoľvek kultúrnych, sociálnych, národných, regionálnych, profesionálnych alebo etnických skupín a minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv na obchod, cestovanie, cestovný ruch alebo dobré životné podmienky zvierat“.
Mnohé choroby vrátane japonskej encefalitídy, vírusu Marburg, španielskej chrípky a blízkovýchodného respiračného syndrómu boli pomenované podľa geografických oblastí, kde sa prvýkrát objavili alebo boli identifikované. WHO však v ich prípade verejne nenavrhla zmenu názvu.
Opičie kiahne dostali pomenovanie v roku 1958, keď bolo u výskumných opíc v Dánsku spozorované ochorenie podobné kiahňam. WHO uviedla, že otvára cestu pre verejnosť, aby navrhovala nové pomenovania pre opičie kiahne. Neuviedla však, kedy oznámi nový názov.
Zdroj: SITA, hb
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.