Z tohto športu budete mať zaručene zimomriavky
Vyskúšali ste sa už niekedy aktívne sprchovať v studenej vode? Alebo ste ten typ človeka, ktorý v lete v Chorvátsku piští, že je voda v Jadranskom mori studená? Tak či onak, rozhodne by ste si tento šport mali minimálne párkrát vyskúšať. Čo tým môžete získať? Predovšetkým väčšiu imunitu, ale takisto aj nové priateľstvá a zážitky.
Ak ste sa dostatočne navnadili, prejdime k meritu veci. Týmto čoraz obľúbenejším športom je totižto otužovanie. Ako to celé vôbec vzniklo? Korene otužovania siahajú pomerne ďaleko do praveku, kedy naši predkovia lovili mamutov a obliekali sa do kožušín zo zvierat. Je teda logické, že na seba neobliekali niekoľko priliehavých vrstiev, takže im bola zväčša zima. Ak teda chceme hovoriť o začiatkoch otužovania, určite by sme ich mali hľadať niekde v tejto dobe.
Ako to vyzerá v súčasnosti?
Hovorí sa, že kto počas pandémie a lockdownu nezačal kváskovať, začal otužovať. Či sa jedná o pravdu, nechávame na zvážení čitateľov. Avšak je pravda, že sa otužovanie teší čoraz väčšiemu počtu záujemcov. Ako je to teda s otužovaním v dnešnej dobe?
Najslávnejším otužilcom na svete, vďaka ktorému je otužovanie momentálne v kurze, je určite Wim Hof. Pochádza z Holandska, je extrémnym športovcom, ktorý je známy svojou odolnosťou voči chladu. Je takisto vynálezcom Wim Hofovej metódy, ktorá spočíva v dychových cvičeniach, meditácii a otužovaní. Viac o jeho živote sa môžete dočítať v jeho novej knihe Metóda Wima Hofa.
Otužovanie sa dostalo postupne aj na Slovensko, kde za najstarší otužilecký klub môžeme označiť Ľadové Medvede, ktoré vznikli oficiálne v roku 2000. Postupne sa tento šport rozšíril aj na Východné Slovensko.
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.