Z tohto športu budete mať zaručene zimomriavky
Vyskúšali ste sa už niekedy aktívne sprchovať v studenej vode? Alebo ste ten typ človeka, ktorý v lete v Chorvátsku piští, že je voda v Jadranskom mori studená? Tak či onak, rozhodne by ste si tento šport mali minimálne párkrát vyskúšať. Čo tým môžete získať? Predovšetkým väčšiu imunitu, ale takisto aj nové priateľstvá a zážitky.
Ak ste sa dostatočne navnadili, prejdime k meritu veci. Týmto čoraz obľúbenejším športom je totižto otužovanie. Ako to celé vôbec vzniklo? Korene otužovania siahajú pomerne ďaleko do praveku, kedy naši predkovia lovili mamutov a obliekali sa do kožušín zo zvierat. Je teda logické, že na seba neobliekali niekoľko priliehavých vrstiev, takže im bola zväčša zima. Ak teda chceme hovoriť o začiatkoch otužovania, určite by sme ich mali hľadať niekde v tejto dobe.
Ako to vyzerá v súčasnosti?
Hovorí sa, že kto počas pandémie a lockdownu nezačal kváskovať, začal otužovať. Či sa jedná o pravdu, nechávame na zvážení čitateľov. Avšak je pravda, že sa otužovanie teší čoraz väčšiemu počtu záujemcov. Ako je to teda s otužovaním v dnešnej dobe?
Najslávnejším otužilcom na svete, vďaka ktorému je otužovanie momentálne v kurze, je určite Wim Hof. Pochádza z Holandska, je extrémnym športovcom, ktorý je známy svojou odolnosťou voči chladu. Je takisto vynálezcom Wim Hofovej metódy, ktorá spočíva v dychových cvičeniach, meditácii a otužovaní. Viac o jeho živote sa môžete dočítať v jeho novej knihe Metóda Wima Hofa.
Otužovanie sa dostalo postupne aj na Slovensko, kde za najstarší otužilecký klub môžeme označiť Ľadové Medvede, ktoré vznikli oficiálne v roku 2000. Postupne sa tento šport rozšíril aj na Východné Slovensko.
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.