Z tohto športu budete mať zaručene zimomriavky
Vyskúšali ste sa už niekedy aktívne sprchovať v studenej vode? Alebo ste ten typ človeka, ktorý v lete v Chorvátsku piští, že je voda v Jadranskom mori studená? Tak či onak, rozhodne by ste si tento šport mali minimálne párkrát vyskúšať. Čo tým môžete získať? Predovšetkým väčšiu imunitu, ale takisto aj nové priateľstvá a zážitky.
Ak ste sa dostatočne navnadili, prejdime k meritu veci. Týmto čoraz obľúbenejším športom je totižto otužovanie. Ako to celé vôbec vzniklo? Korene otužovania siahajú pomerne ďaleko do praveku, kedy naši predkovia lovili mamutov a obliekali sa do kožušín zo zvierat. Je teda logické, že na seba neobliekali niekoľko priliehavých vrstiev, takže im bola zväčša zima. Ak teda chceme hovoriť o začiatkoch otužovania, určite by sme ich mali hľadať niekde v tejto dobe.
Ako to vyzerá v súčasnosti?
Hovorí sa, že kto počas pandémie a lockdownu nezačal kváskovať, začal otužovať. Či sa jedná o pravdu, nechávame na zvážení čitateľov. Avšak je pravda, že sa otužovanie teší čoraz väčšiemu počtu záujemcov. Ako je to teda s otužovaním v dnešnej dobe?
Najslávnejším otužilcom na svete, vďaka ktorému je otužovanie momentálne v kurze, je určite Wim Hof. Pochádza z Holandska, je extrémnym športovcom, ktorý je známy svojou odolnosťou voči chladu. Je takisto vynálezcom Wim Hofovej metódy, ktorá spočíva v dychových cvičeniach, meditácii a otužovaní. Viac o jeho živote sa môžete dočítať v jeho novej knihe Metóda Wima Hofa.
Otužovanie sa dostalo postupne aj na Slovensko, kde za najstarší otužilecký klub môžeme označiť Ľadové Medvede, ktoré vznikli oficiálne v roku 2000. Postupne sa tento šport rozšíril aj na Východné Slovensko.
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.