Za riasami na fasádach je aj nízka cena
Denník KOŠICE:DNES v stredu informoval o negatívnych dôsledkoch zatepľovania panelákov v podobe plesní a rias na ich fasádach.
Tvoria sa najmä na stenách so severnou orientáciou. Jednou z príčin je použitie nevhodnej povrchovej úpravy. Živnou pôdou pre nežiaduce mikroorganizmy sú omietkové systémy, ktoré neodvádzajú vodu a zadržiavajú vodnú paru.
Fasádu pokrytú riasami má aj bytový dom na Tyršovom nábreží 11 v mestskej časti Staré Mesto. Jeho správcom je Územné bytové družstvo HORNÁD Košice. Predsedníčka jeho predstavenstva Štefánia Horváthová hovorí, že panelák zatepľovala v roku 2009 firma ASSKO.
[ad][/ad]Bez reklamácie
Riasy sa podľa nej na omietke začali objavovať v roku 2015. Nedostatok však už nemali kde reklamovať, kedže eseročka sa v roku 2012 dostala do konkurzu.
„Vlastníci bytov si z cenových ponúk zvyčajne vyberú tú, ktorá je cenovo najvýhodnejšia, ale potom sa táto cena prejaví v kvalite vykonanej práce. Pri výbere dodávateľa sa vlastníkom snažíme poradiť podľa svojich skúseností a preferencií, ale, bohužiaľ, musíme rešpektovať rozhodnutie nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov,“ dodala Horváthová s tým, že podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov musia správcovia rešpektovať rozhodnutia vlastníkov.
Fond opráv na to nestačí
V rokoch 2015 a 2016 sa uskutočnila ďalšia obnova bytovky. Financovali ju z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Vlastníci bytov si podľa Horváthovej určili iné priority, a to odstránenie systémovej poruchy loggií, výmenu výťahov a elektroinštalácie v spoločných priestoroch. Pre nedostatok finančných prostriedkov, ktorých nebolo dosť ani vo fonde údržby a opráv, riasy neodstránili.
Sivozelenú fasádu podľa správcu riešili aj na schôdzi s majiteľmi bytov na spoločnej schôdzi, no iba v teoretickej rovine, keďže zdroje vo fonde opráv na to nestačia. Navýšenie platieb do fondu musí schváliť nadpolovičná väčšina, čo je v tomto prípade štyridsať vlastníkov bytov.
[article slug=”zateplene-kosicke-panelaky-pokryvaju-plesne-riasy”][/article] [ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.