Za sneh či ľad na vozidle hrozí vodičom pokuta! Pripravte sa na jazdu v zimnom období
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!
Povinnosti vodičov pred jazdou
Všetci vodiči by mali pred jazdou v zimnom období splniť niekoľko povinností, čím zvýšia bezpečnosť v cestnej premávke a dokážu tak predísť dopravným nehodám. Tieto povinnosti by mali splniť motoristi pred tým, ako začnú jazdu v zimnom období:
1. Očistenie vozidla
Vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť. Ak je vozidlo zasnežené, ste povinný odstrániť všetok sneh z karosérie, strechy či kapoty. Nezabúdajte na očistenie nielen čelného okna, ale aj zadných a bočných okien. Za takéto porušenie zákona o cestnej premávke je možné uložiť sankciu v blokovom konaní do 50 eur a ďalšia jazda s vozidlom, ktoré nespĺňa podmienky na premávku, môže byť zakázaná.
2. Správne pneumatiky
Vodiči by takisto nemali nechávať nič na náhodou a na prezutie zimných pneumatík by mali myslieť včas. Za použitie motorového vozidla kategórie M1 a N1 v cestnej premávke, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, ak toto motorové vozidlo nie je na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu, hrozí vodičovi pokuta vo výške 40 eur.
Za použitie motorového vozidla kategórie M2, M3, N2, N3 v cestnej premávke, ak vozidlo nie je vybavené pneumatikami na jazdu na snehu aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v čase, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodičovi hrozí pokuta vo výške 50 eur.
3. Správne osvetlenie
Polícia ďalej vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnym poveternostným podmienkam a dbali na zvýšenú bezpečnosť nielen svoju, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Jesenné obdobie vytvára na cestách špecifické podmienky, ktoré by účastníci cestnej premávky nemali v žiadnom prípade podceniť. Vodiči by mali viac využívať stretávacie osvetlenie ako prvky denného svietenia, ktoré robia vozidlo viditeľným iba spredu.
4. Povinná výbava
Povinnú výbavu motorového vozidla tvorí osem prvkov:
- Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník – platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
- Bezpečnostný reflexný odev – platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
- Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru.
- Lekárnička – platí pre motocykle nad 50 cm³, trojkolky nad 50 cm³, štvorkolky nad 50 cm³, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné.
- Snehové reťaze svojimi rozmermi určené aspoň pre jednu z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca – pre nákladné vozidlá nad 12 t.
- Zakladací klin.
- Hasiaci prístroj.
- Dopravné jednotky pri preprave nebezpečných vecí musia byť vybavené osobitnou výbavou a výbavou na osobnú ochranu, ako aj protipožiarnou výbavou podľa dohody ADR.
Ako majú vyzerať správne zimné pneumatiky
Správne zimné pneumatiky sú označené horským symbolom (horský štít so snehovou vločkou alebo snehová vločka v horskom štíte s tromi vrcholmi) alebo s označením M+S, M.S alebo M&S (Mud and Snow). Vozidlo môže mať len pneumatiky, ktoré sú uvedené v technickom preukaze a musia mať tlak určený výrobcom vozidla. Pneumatiky takisto nesmú byť poškodené na svojom obvode. Hĺbka hlavných drážok dezénu má byť pri zimných pneumatikách 3 mm. Nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú a zvyšujú riziko vzniku dopravnej nehody. Investícia do bezpečnosti sa preto určite oplatí.
VIAC K TÉME: Prezúvanie na ZIMNÉ pneumatiky: Presný termín, podmienky a pokutovanie vodičov
,,Motoristom počas zimného obdobia odporúčame používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies. Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu, a preto je vhodné byť na ľad, či sneh pripravený skôr, ako nás prekvapí,” objasňuje hovorkyňa Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.
(NM)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.