Zálohovanie fliaš sa stáva realitou. TIETO envirozákony schválili poslanci
Ako uviedol minister životného prostredia Ján Budaj na dnešnej tlačovej konferencii, zálohovanie plastových fliaš a hliníkových obalov sa od budúceho roka stane realitou. Nové envirozákony sa však netýkajú iba odpadu.
Cieľom týchto envirozákonov by malo byť dosiahnutie návratnosti za zozbieranie 85% všetkých obalov – hliníkových, plastových, už v roku 2024 a 90% v roku 2025, pričom hraničným termínom by mal byť rok 2029.
Minister životného prostredia, Ján Budaj, informoval verejnosť o tom, že sa od budúceho roka budú plastové fľaše a hliníkové obaly zálohovať. ,,Dnes parlament upravil zákon ešte v nejakých detailoch, aby sme vedeli, čo urobiť s tými fľaškami, ktoré budú stlačené a nebudú čitateľné ich QR kódy alebo ich čiarové kódy.”
Ako ďalej uviedol, od jari budúceho roka pripravuje Ministerstvo životného prostredia kampaň, pri ktorej plánujú osloviť všetky obce a mestá, v snahe očistiť celé Slovensko. Odhaduje sa, že sa na Slovenskom území nachádza niekoľko tisíc čiernych skládok, na ktoré obce nemajú dostatok zdrojov, aby ich odstránili, prípadne dostali z lesa.
Ďalším cieľom ministerstva je, aby sa v priebehu roka 2022 začal stavebný materiál recyklovať a aby sa z neho, pokiaľ je to možné, vytvárali nové druhy stavebného materiálu.
Koniec chovu exotických zvierat
Pri schvaľovaní nových environmentálnych zákonov nevynechali ani kontroverznú tému, ktorá sa týka chovu exotických zvierat. Chov exotických zvierat predstavuje celosvetovo tretí najväčší obchod, hneď po predaji drog a zbraní.
Na Slovensku bude už čoskoro takýto chov zakázaný a týkať sa bude konkrétne mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. ,,Zákon sa bude týkať zákazu chovu zvierat, ktoré prídu v budúcnosti. Tie zvieratá, ktoré sa aktuálne nachádzajú v súkromných rukách, ostanú v súkromných rukách na dožitie,” uviedla na tlačovej konferencii poslankyňa NR SR, Monika Kozelová. Prijatím tohto zákona by sa malo zamedziť tomu, aby sa zvieratá množili na poľovnícke účely, obchodovanie v krajinách EÚ a používanie na medicínske účely.
Ministerstvo životného prostredia zároveň apeluje na zelenú linku, ktorá je spojená so zvieracím ombudsmanom, kde môžu občania kedykoľvek zavolať, ak majú podozrenie, že sú zvieratá týrané alebo nelegálne chované.
(jl)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.