Zálohovanie fliaš sa stáva realitou. TIETO envirozákony schválili poslanci
Ako uviedol minister životného prostredia Ján Budaj na dnešnej tlačovej konferencii, zálohovanie plastových fliaš a hliníkových obalov sa od budúceho roka stane realitou. Nové envirozákony sa však netýkajú iba odpadu.
Cieľom týchto envirozákonov by malo byť dosiahnutie návratnosti za zozbieranie 85% všetkých obalov – hliníkových, plastových, už v roku 2024 a 90% v roku 2025, pričom hraničným termínom by mal byť rok 2029.
Minister životného prostredia, Ján Budaj, informoval verejnosť o tom, že sa od budúceho roka budú plastové fľaše a hliníkové obaly zálohovať. ,,Dnes parlament upravil zákon ešte v nejakých detailoch, aby sme vedeli, čo urobiť s tými fľaškami, ktoré budú stlačené a nebudú čitateľné ich QR kódy alebo ich čiarové kódy.”
Ako ďalej uviedol, od jari budúceho roka pripravuje Ministerstvo životného prostredia kampaň, pri ktorej plánujú osloviť všetky obce a mestá, v snahe očistiť celé Slovensko. Odhaduje sa, že sa na Slovenskom území nachádza niekoľko tisíc čiernych skládok, na ktoré obce nemajú dostatok zdrojov, aby ich odstránili, prípadne dostali z lesa.
Ďalším cieľom ministerstva je, aby sa v priebehu roka 2022 začal stavebný materiál recyklovať a aby sa z neho, pokiaľ je to možné, vytvárali nové druhy stavebného materiálu.
Koniec chovu exotických zvierat
Pri schvaľovaní nových environmentálnych zákonov nevynechali ani kontroverznú tému, ktorá sa týka chovu exotických zvierat. Chov exotických zvierat predstavuje celosvetovo tretí najväčší obchod, hneď po predaji drog a zbraní.
Na Slovensku bude už čoskoro takýto chov zakázaný a týkať sa bude konkrétne mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. ,,Zákon sa bude týkať zákazu chovu zvierat, ktoré prídu v budúcnosti. Tie zvieratá, ktoré sa aktuálne nachádzajú v súkromných rukách, ostanú v súkromných rukách na dožitie,” uviedla na tlačovej konferencii poslankyňa NR SR, Monika Kozelová. Prijatím tohto zákona by sa malo zamedziť tomu, aby sa zvieratá množili na poľovnícke účely, obchodovanie v krajinách EÚ a používanie na medicínske účely.
Ministerstvo životného prostredia zároveň apeluje na zelenú linku, ktorá je spojená so zvieracím ombudsmanom, kde môžu občania kedykoľvek zavolať, ak majú podozrenie, že sú zvieratá týrané alebo nelegálne chované.
(jl)
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.