Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí Greenpeace
Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí organizácia Greenpeace Slovensko. Žiada preto zákaz dovozu ruského plynu, zastavenie verejných investícií do plynovej infraštruktúry ako aj investície na zníženie energetického dopytu, zvýšenie energetickej účinnosti a investície do obnoviteľných zdrojov tepla a energie. Informuje o tom koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová v tlačovej správe.
„Len v roku 2020 sme za plyn na Slovensku zaplatili 1,3 miliardy eur. Slovensko je navyše z 85 percent závislé na dovoze plynu z Ruska. V rámci Európskej únie (EÚ) pochádzali v roku 2019 dve pätiny dovozu fosílneho plynu z Ruska. Rovnako tak aj viac ako štvrtina dovozu ropy a takmer polovica dovozu uhlia. Za dovoz energetických surovín z Ruska EÚ v roku 2020 zaplatila 60,1 miliardy eur,” uviedla Osvaldová s tým, že prechod na zelenú energiu nemožno odkladať. Organizácia preto požaduje prechod na obnoviteľné zdroje, ktorý bude v súlade s princípmi spravodlivej transformácie.
Zdroj: (SITA, kh;bfe),
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.