Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí Greenpeace
Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí organizácia Greenpeace Slovensko. Žiada preto zákaz dovozu ruského plynu, zastavenie verejných investícií do plynovej infraštruktúry ako aj investície na zníženie energetického dopytu, zvýšenie energetickej účinnosti a investície do obnoviteľných zdrojov tepla a energie. Informuje o tom koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová v tlačovej správe.
„Len v roku 2020 sme za plyn na Slovensku zaplatili 1,3 miliardy eur. Slovensko je navyše z 85 percent závislé na dovoze plynu z Ruska. V rámci Európskej únie (EÚ) pochádzali v roku 2019 dve pätiny dovozu fosílneho plynu z Ruska. Rovnako tak aj viac ako štvrtina dovozu ropy a takmer polovica dovozu uhlia. Za dovoz energetických surovín z Ruska EÚ v roku 2020 zaplatila 60,1 miliardy eur,” uviedla Osvaldová s tým, že prechod na zelenú energiu nemožno odkladať. Organizácia preto požaduje prechod na obnoviteľné zdroje, ktorý bude v súlade s princípmi spravodlivej transformácie.
Zdroj: (SITA, kh;bfe),
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.