Zdravotníci z UKRAINE CARE CENTER pomôžu denne desiatkam utečencom z Ukrajiny

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine zriadili UKRAINE CARE CENTER (UCC), kde zdravotníci nemocnice poskytujú pomoc pacientom, utečencom z Ukrajiny. Centrum s ambulanciami je zriadené v Pavilóne zdravia v areáli na Rastislavovej ulici v Košiciach. Od minulého týždňa ho začali aktívne vyhľadávať utečenci z Ukrajiny, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť.
„Denne príde 15 – 20 pacientov. Mnohí z nich potrebujú predpísať lieky alebo zdravotnícke pomôcky, alebo prídu preto, že majú vysoký krvný tlak, teplotu či respiračné ochorenia. Častejšie chodia onkologickí pacienti a tiež tehotné ženy, ktoré potrebujú vyšetrenia,“ vysvetľuje MUDr. Oksana Bazel – Slafkovská, internistka, ktorá vedie UCC.
34-ročná lekárka je pôvodom z Ukrajiny a v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura pôsobí už sedem rokov. „Je to ťažké, mám na Ukrajine rodinu, veľmi ťažko to všetci prežívame. Tu v centre sa snažíme spraviť pre pacientov všetko čo sa dá, pomôžeme každému, ako sa len dá. A samozrejme robíme aj zbierky zdravotníckeho materiálu, potravín, aby sme ich mohli posielať ľuďom na Ukrajinu,“ dodáva.
Zdravotníci z Ukrajiny v UCC UNLP
Spolu s ňou poskytujú zdravotnú starostlivosť v UCC aj ďalší dvaja lekári a sestra z Ukrajiny, a tiež slovenský zdravotnícky personál. „Našu pomoc vyhľadávajú mnohí, lebo im dochádzajú lieky. Útek pred vojnou ich zdravotnému stavu nijako nepomohol. Keď cestujú aj niekoľko dní, v život ohrozujúcich podmienkach, keď dlhé hodiny čakajú vonku v chladnom počasí, to všetko môže ich zdravotný stav zhoršiť,“ dopĺňa Oksanu kolega, 32-ročný stomatochirurg UNLP MUDr. Vladyslav Gorvat. „Väčšina onkologických pacientov prichádza po operácii, po ožarovaní alebo po chemoterapii a prichádzajú s tým, že liečba nie je ukončená. Okrem základných liekov či pomôcok, ich odporúčame na Východoslovenský onkologický ústav, ktorý je v blízkosti UNLP.“
Komunikuje sa ukrajinsky aj rusky
Pacienti, ktorí prichádzajú, rozprávajú ukrajinsky alebo rusky. „Väčšina personálu v UCC sme Ukrajinci, takže vieme s nimi dobre komunikovať a aj vysvetliť kolegom zdravotníkom na iných medicínskych pracoviskách, čo je potrebné,“ uzatvára Vladyslav Gorvat.
Okrem nich pôsobí v UCC aj niekoľko ďalších lekárov či zdravotníkov. Momentálne sú v UNLP Košice hospitalizovaní piati pacienti z Ukrajiny.
Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Odporúčané články

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nom. Smer-SD) dnes absolvoval náročnú kardiochirurgickú operáciu. Operovali ho vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informoval verejnosť o plánovanom čistení električkových žliabkov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok večer 3. júla 2025.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.