Zhruba 70 percent Slovákov chce do roku 2035 využívať obnoviteľné zdroje namiesto plynu

Zhruba 70 percent Slovákov chce do roku 2035 využívať obnoviteľné zdroje energie namiesto plynu. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre organizáciu Greenpeace Slovensko, ktorý uskutočnili na vzorke 1003 respondentov v období od 16. novembra do 3. decembra. Informuje o tom Greenpeace Slovensko v tlačovej správe.
“Prieskum jasne ukazuje, že Slováci žiadajú zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie. Ľudia na rozdiel od politikov pochopili, že obnoviteľné zdroje sú z pohľadu riešenia klimatickej krízy kľúčové. Zároveň sú odpoveďou na súčasnú energetickú krízu. Tú spôsobila naša závislosť od plynu a jeho rastúce ceny na trhu, ktoré následne dvíhajú ceny energií pre domácnosti či mestá a obce,“ uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Riešenie klimatickej krízy očakáva okolo 80 percent opýtaných. Asi 84 percent si myslí, že Slovensko by malo investovať do energií z obnoviteľných zdrojov viac. Momentálne Slovensko využíva 17,5 percenta energie z obnoviteľných zdrojov. Pre udržanie globálneho oteplenia pod 1,5 stupňa Celzia a pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality sú energetické systémy založené na obnoviteľných zdrojoch kľúčové.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články

V súvislosti s modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom a výlukou električkovej dopravy na celom úseku trate od Važeckej po križovatku VSS, došlo z nedele na pondelok na základe požiadavky Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) k zmene signálneho plánu na svetelne riadenej križovatke pod mostom VSS.

Slovenská pošta pokračuje v transformácii, ktorej cieľom je dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti, modernizácia poštovej infraštruktúry tak, aby vychádzala v ústrety zákazníkom a uspokojivo napĺňala ich dnešné potreby. V súlade s týmto procesom dôjde v prvej etape k ukončeniu prevádzky 26 pôšt v krajských mestách, a zároveň k posilneniu nástupníckych pôšt.

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.