Zhruba 70 percent Slovákov chce do roku 2035 využívať obnoviteľné zdroje namiesto plynu
Zhruba 70 percent Slovákov chce do roku 2035 využívať obnoviteľné zdroje energie namiesto plynu. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre organizáciu Greenpeace Slovensko, ktorý uskutočnili na vzorke 1003 respondentov v období od 16. novembra do 3. decembra. Informuje o tom Greenpeace Slovensko v tlačovej správe.
“Prieskum jasne ukazuje, že Slováci žiadajú zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie. Ľudia na rozdiel od politikov pochopili, že obnoviteľné zdroje sú z pohľadu riešenia klimatickej krízy kľúčové. Zároveň sú odpoveďou na súčasnú energetickú krízu. Tú spôsobila naša závislosť od plynu a jeho rastúce ceny na trhu, ktoré následne dvíhajú ceny energií pre domácnosti či mestá a obce,“ uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Riešenie klimatickej krízy očakáva okolo 80 percent opýtaných. Asi 84 percent si myslí, že Slovensko by malo investovať do energií z obnoviteľných zdrojov viac. Momentálne Slovensko využíva 17,5 percenta energie z obnoviteľných zdrojov. Pre udržanie globálneho oteplenia pod 1,5 stupňa Celzia a pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality sú energetické systémy založené na obnoviteľných zdrojoch kľúčové.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia leteckej linky medzi Košicami a Bratislavou po ohlásenie kandidatúry Ladislava Lörinca na prímátora. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Hneď po včerajšom rokovaní s lídrami KDH, SaS a Demokratov o spolupráci som vyrazil predstaviť nášho kandidáta na primátora Košíc Martina Mudráka, pretože v PS prikladáme východu Slovenska obrovskú váhu, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na výluku električiek na rýchlodráhe. Potrvá od soboty 22. novembra do nedele 30. novembra 2025. Dôvodom výluky električkovej dopravy na rýchlodráhe je servisná údržba.

